معرفی مدیر وب سایت

منوی اصلی

صفحه اصلی
تصاویر روستای سیدان پس از باران
ورودی روستای دارالسّیاده سیّدان
توصیه های عرفانی و اخلاقی
تصاویر کمیاب از حرم امام رضا (ع)
مصاحبه با فرزندان حضرت سیّد مرتضی
تصاویر روستای دارالسّیاده سیّدان
مناظر روستای دارالسّیاده سیّدان تصاویر پانوراما تصاویر قلعه آستان مقدّس امامزاده سیّد مرتضی(ع) باغهای روستای دارالسّیاده سیّدان پرچم گنبد حضرت سیّد مرتضی(ع) پای کوه دُل دُل درختان کهنسال در دارالسّیاده سیّدان ضریح مطهر حضرت سیّد مرتضی (ع) محصول زرشک در روستای سیّدان
نام خانوادگی فرزندان سیّد مرتضی (ع)
اماکن تفریحی و زیارتی روستای سیّدان
دانلود کتب دانشمندان روستای سیّدان
بزرگان و دانشمندان روستای سیّدان
گلزار شهدای روستای سیّدان
معرفی وب سایت های مرتبط
میوه های تابستانی روستای سیّدان
گلهای وحشی طبیعت روستای سیّدان
حضور آیت الله شاهرودی در سیّدان

معرّفی امامزاده سیّد مرتضی (ع)

روستای دارالسّیاده سیّدان ، روستایی است بسیار زیبا و خوش آب و هوا که در دهستان فخررود از توابع بخش قهستانِ شهرستان درمیان، در استان خراسان جنوبی واقع است.

نام این روستا برگرفته از اهالی آن است ، که همگی سیّد هستند و از نسل امامزاده مدفون در این روستا می باشند.

این روستا زادگاه چندی از بزرگان دینی بوده است که از جمله می‌توان به آقا سیّد حامد رضوی ، علّامه آقا سیّد محمّد فرزان ، حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد حسن تهامی و سردار شهید دکتر آقا سیّد احمد رحیمی اشاره نمود.

این روستا زادگاه مادری حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد محمود هاشمی شاهرودی - رئیس سابق قوّه قضائیّه و مرجع عالیقدر شیعیان جهان - است. پدربزرگ ایشان حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد علی مدد موسوی از بزرگان دینی و مراجع تقلید آن منطقه در دوران مشروطه بوده اند.

حرم مطهّر و آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) از نوادگان حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السّلام) ، در روستای دارالسّیاده سیّدان قرار دارد و اهالی این روستا از نسل این امامزاده هستند.

درسال 496 هجری قمری ، حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در حالی که به همراه اهل بیت و خویشاوندان شان از شهر پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله) - مدینه منوّره - عازم زیارت امام الرّئوف حضرت علیّ بن موسی الرّضا عليه آلاف التّحيّه والثّناء بوده اند، در منطقه فعلی روستای دارالسّیاده سیّدان غریبانه به دست دشمنان اهل بیت (علیهم السّلام) به شهادت می رسند. از این رو حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) به مسافر طوس ، ملقّب شده اند.

پس از شهادت حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) ، فرزندان و خانواده ایشان به مدینه باز نمی گردند. در روستای دارالسّیاده سیّدان می مانند و در کنار آستان مطهّر ایشان به زندگی می پردازند.

به میمنت حضور و اقامت همسر ، خانواده و فرزندان حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در روستای سیّدان ، نسل و ذریّه حضرت زهرا (سلام الله علیها) تا به امروز در این منطقه بر جای مانده است.

تابلوی ورود به روستا

آداب زیارت حضرت سید مرتضی

آداب زیارت امام زاده حضرت سید مرتضی (علیه السلام)

1- غسل زیارت برای حضور در حرم‌.

2- پوشیدن جامه نو و لباس تمیز و استفاده از عطر.

3- وقار ، طمأنینه ، آرامش و وقار ظاهری.

4- خضوع و خشوع.

5- ذکر تکبیر و تسبیح.

6- اذن دخول خواندن.

7- عتبه بوسی ، ادای احترام و ارج نهادن به جایگاه والای حرم‌ مطهر.

8- حضور در کنار قبر و بوسیدن ضریح.

9- ادب نسبت به قبر مطهر.

10- پرهیز از حرف‌های بیهوده و کارهای لغو.

11- خواندن زیارت اربعین ، زیارت جامعه کبیره ، زیارت امین الله و بسیاری از زیارتنامه‌هایی که از ائمه اطهار نقل شده و کلام امام معصوم است.

12- دعا ، تلاوت قرآن و عبادت.

13- تکریم خادمین حرم مطهر.

14- وداع و خداحافظی در آخرین روز یا آخرین لحظات.

اوقات شرعی

سخنی از بهجت عارفان

 
 

*** به روستای دارالسّیاده سیّدان خوش آمدید ***

   

گردشگری مذهبی خراسان جنوبی با توان یک دستگاه اجرایی محقق نمی‌شود

گردشگری مذهبی خراسان جنوبی با توان یک دستگاه اجرایی محقق نمی‌شود

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف استان ، حجّت‌الاسلام محسن مؤمنی‌مقدم، معاون فرهنگی ـ اجتماعی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی گفت:  جذب گردشگر مذهبی یا به عبارت بهتر زائر نیازمند این است که روستا و منطقه‌ای که آن امامزاده در آن قرار دارد جاده آسفالته و مناسبی داشته باشد، لوله‌کشی آب در آنجا باشد، مسائل بهداشتی و نیاز به سرویس بهداشتی رفع شده و خلاصه تمام شرایط برای حضور زائر فراهم باشد که با اعتبارات اوقاف و کمک‌های مردم که داخل ضریح می‌اندازند تأمین نمی‌شود.

معاون فرهنگی ـ اجتماعی اداره‌کل اوقاف خراسان جنوبی اظهار کرد: هر دستگاه با توجه به وظایف سازمانی و اعتبارات خود می‌تواند در زمینه جذب زائر نقش خود را به‌درستی ایفا کند، به‌عنوان مثال اداره ورزش و جوانان و یا شهرداری‌ها و دهیاری‌ها با نصب وسایل ورزشی، اداره راه و ترابری با آسفالت جاده‌های منتهی به روستاهای هدف گردشگری مذهبی و... می‌توانند در توسعه گردشگری مذهبی نقش آفرین باشند.

مؤمنی‌مقدم با اشاره به نمونه‌ای از همکاری دستگاه‌ها با هدف جذب زائر عنوان کرد: سال گذشته اداره راه و ترابری استان با اعتباری بالغ بر 4 میلیارد تومان جاده یکی از امامزادگان را آسفالت کرد و یا با اعتبار اداره آب و فاضلاب روستایی آب‌رسانی و لوله کشی یکی دیگر از امامزادگان استان با اعتباری بالغ بر 800 میلیون تومان تأمین شد که البته در کنار این کمک‌ها مساعدت‌های دیگری نیز بوده است.

وی افزود: یکی از اقدامات در دست اجرا برای جذب زائر ؛ اقدام برای مرمت، احیاء ایجاد زائرسرا، آب‌رسانی و ... براي 45 بقعه متبرکه خراسان جنوبی مي باشد.

معاون فرهنگی ـ اجتماعی اداره ‌کل اوقاف خراسان جنوبی در این‌باره که کدامیک از مناطق خراسان جنوبی مستعد برای گردشگری مذهبی است، عنوان کرد: در هر شهرستان استان مناطقی وجود دارد که علاوه بر وجود یکی از یادگاران اهل بیت(ع) از آب و هوایی خوبی نیز برخوردار است که بهتر است در آن مناطق سرمایه‌گذاری و تمرکز برای جذب زائر صورت گیرد.

مؤمنی‌مقدم گفت: به‌عنوان مثال شهرستان سربیشه روستای کاهی و چنشت علاوه بر وجود امامزاده بی‌بی زینب خاتون آب و هوایی خوبی دارد و یا در نهبندان منطقه‌ای که امامزاده سیدالحسین در آنجا واقع است آب و هوایی کوهستانی دارد و یا در شهرستان درميان امامزاده سيد مرتضي در ميان درّه اي كوهستاني واقع است و در سایر شهرستان‌هاي استان نیز چنین مناطقی وجود دارد.

وی یادآور شد: در کمک‌هایی که مردم به بقاع متبرکه استان می‌کنند و نذوراتی که داخل ضریح می‌ریزند پول‌های غیر ایرانی و ارز نیز مشاهده می‌شود که نشان از قابلیت استان برای جذب گردشگر از خاج استان و یا حتی خارج از کشور دارد.