معرفی مدیر وب سایت

منوی اصلی

صفحه اصلی
تصاویر روستای سیدان پس از باران
ورودی روستای دارالسّیاده سیّدان
توصیه های عرفانی و اخلاقی
تصاویر کمیاب از حرم امام رضا (ع)
مصاحبه با فرزندان حضرت سیّد مرتضی
تصاویر روستای دارالسّیاده سیّدان
مناظر روستای دارالسّیاده سیّدان تصاویر پانوراما تصاویر قلعه آستان مقدّس امامزاده سیّد مرتضی(ع) باغهای روستای دارالسّیاده سیّدان پرچم گنبد حضرت سیّد مرتضی(ع) پای کوه دُل دُل درختان کهنسال در دارالسّیاده سیّدان ضریح مطهر حضرت سیّد مرتضی (ع) محصول زرشک در روستای سیّدان
نام خانوادگی فرزندان سیّد مرتضی (ع)
اماکن تفریحی و زیارتی روستای سیّدان
دانلود کتب دانشمندان روستای سیّدان
بزرگان و دانشمندان روستای سیّدان
گلزار شهدای روستای سیّدان
معرفی وب سایت های مرتبط
میوه های تابستانی روستای سیّدان
گلهای وحشی طبیعت روستای سیّدان
حضور آیت الله شاهرودی در سیّدان

معرّفی امامزاده سیّد مرتضی (ع)

روستای دارالسّیاده سیّدان ، روستایی است بسیار زیبا و خوش آب و هوا که در دهستان فخررود از توابع بخش قهستانِ شهرستان درمیان، در استان خراسان جنوبی واقع است.

نام این روستا برگرفته از اهالی آن است ، که همگی سیّد هستند و از نسل امامزاده مدفون در این روستا می باشند.

این روستا زادگاه چندی از بزرگان دینی بوده است که از جمله می‌توان به آقا سیّد حامد رضوی ، علّامه آقا سیّد محمّد فرزان ، حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد حسن تهامی و سردار شهید دکتر آقا سیّد احمد رحیمی اشاره نمود.

این روستا زادگاه مادری حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد محمود هاشمی شاهرودی - رئیس سابق قوّه قضائیّه و مرجع عالیقدر شیعیان جهان - است. پدربزرگ ایشان حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد علی مدد موسوی از بزرگان دینی و مراجع تقلید آن منطقه در دوران مشروطه بوده اند.

حرم مطهّر و آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) از نوادگان حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السّلام) ، در روستای دارالسّیاده سیّدان قرار دارد و اهالی این روستا از نسل این امامزاده هستند.

درسال 496 هجری قمری ، حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در حالی که به همراه اهل بیت و خویشاوندان شان از شهر پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله) - مدینه منوّره - عازم زیارت امام الرّئوف حضرت علیّ بن موسی الرّضا عليه آلاف التّحيّه والثّناء بوده اند، در منطقه فعلی روستای دارالسّیاده سیّدان غریبانه به دست دشمنان اهل بیت (علیهم السّلام) به شهادت می رسند. از این رو حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) به مسافر طوس ، ملقّب شده اند.

پس از شهادت حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) ، فرزندان و خانواده ایشان به مدینه باز نمی گردند. در روستای دارالسّیاده سیّدان می مانند و در کنار آستان مطهّر ایشان به زندگی می پردازند.

به میمنت حضور و اقامت همسر ، خانواده و فرزندان حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در روستای سیّدان ، نسل و ذریّه حضرت زهرا (سلام الله علیها) تا به امروز در این منطقه بر جای مانده است.

تابلوی ورود به روستا

آداب زیارت حضرت سید مرتضی

آداب زیارت امام زاده حضرت سید مرتضی (علیه السلام)

1- غسل زیارت برای حضور در حرم‌.

2- پوشیدن جامه نو و لباس تمیز و استفاده از عطر.

3- وقار ، طمأنینه ، آرامش و وقار ظاهری.

4- خضوع و خشوع.

5- ذکر تکبیر و تسبیح.

6- اذن دخول خواندن.

7- عتبه بوسی ، ادای احترام و ارج نهادن به جایگاه والای حرم‌ مطهر.

8- حضور در کنار قبر و بوسیدن ضریح.

9- ادب نسبت به قبر مطهر.

10- پرهیز از حرف‌های بیهوده و کارهای لغو.

11- خواندن زیارت اربعین ، زیارت جامعه کبیره ، زیارت امین الله و بسیاری از زیارتنامه‌هایی که از ائمه اطهار نقل شده و کلام امام معصوم است.

12- دعا ، تلاوت قرآن و عبادت.

13- تکریم خادمین حرم مطهر.

14- وداع و خداحافظی در آخرین روز یا آخرین لحظات.

اوقات شرعی

سخنی از بهجت عارفان

 
 

*** به روستای دارالسّیاده سیّدان خوش آمدید ***

   

اجرای پروژه‌های عمرانی در 6 بقعه امامزادگان بیرجند و درمیان

اجرای پروژه‌های عمرانی در 6 بقعه امامزادگان بیرجند و درمیان

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بیرجند و درمیان گفت: در حال حاضر چندین پروژه‌ عمرانی در شش بقعه امامزادگان شهرستان‌های درمیان و بیرجند در حال اجراست.

به گزارش روابط عمومی اداره اوقاف شهرستان بیرجند ؛ حجّت‌الاسلام دادخدا خدایی  اظهار داشت: سیاست اوقاف سرمایه‌گذاری در موقوفات است.

وی تصریح کرد: برای احیاء و ساماندهی موقوفات در راستای درآمدزایی که از درآمد حاصله نیّت آن موقوفه اجرا می‌شود با توجه به اینکه موقوفاتی در گستره شهر وجود دارد که فاقد درآمد است و قابلیّت سرمایه‌گذاری و توجیه اقتصادی را دارد از محل موقوفات دیگر که درآمدزا است به عنوان سرمایه‌گذار و سرمایه‌پذیر اقدام می‌شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بیرجند و درمیان با بیان اینکه یکی از فعّالیّت‌ها در راستای احیای موقوفات، سرمایه‌گذاری موقوفات است، یادآور شد: مشارکت در امر احیاء موقوفات نیز از فعالیت‌ها و سیاست‌های دیگر اوقاف به شمار می‌رود.

خدایی به فعّالیّت‌های عمرانی در دست اقدام در بقاع متبرکه در حوزه اوقاف بیرجند اشاره کرد و افزود: پروژه مجتمع تجاری فدک با مساحت یک‌هزار مترمربع در سه طبقه و یک‌هزار و 200 متر رواق، 2 هزار متر تسطیح صحن و 300 متر ساختمان درمانگاه امامزادگان باقریه از جمله این فعالیت‌ها است.

وی از در دست اقدام بودن ساخت شبستان امامزاده سید تاج‌الدین علی ساقی خبر داد و یادآور شد: حجم این پروژه 900 مترمربع است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بیرجند و درمیان گفت: برای توسعه امامزاده سید ابراهیم‌رضا حنبل نیز اجرای 300 متر تسطیح و تراش کوه و 100 متر موزاییک و آماده‌سازی صحن صورت می‌‌گیرد.

خدایی به طرح‌های عمرانی در حال اجرا در امامزاده روستای گیوک اشاره کرد و افزود: در حال حاضر در این امامزاده اجرای 400 مترمربع ساختمان شبستان و احداث سرویس بهداشتی در حال اجرا است.

وی یادآور شد: تسطیح و آماده سازی 3 هزار مترمربع از زمین‌های اطراف برای احداث ساختمان حرم مطهّر امامزاده سيّد مرتضي (ع) روستای سیّدان ، اجرای ساخت زائرسرا 120 متر در امامزاده سیّده زهرا (س) روستای نوزاد در قالب دو سوئیت و اجرای 4 هزار مترمربع تسطیح زمین و تراش کوه در محل این امامزاده از دیگر طرح‌های در دست اجرا است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه بیرجند و درمیان خاطرنشان کرد: جذب اعتبار برای اجرای این پروژه‌ها از محل نذورات مردم در داخل ضریح، مساعدت‌های مردم، اخذ وام‌های دو درصد از صندوق راسخون و اعتبارات دولتی صورت می‌گیرد.