معرفی مدیر وب سایت

منوی اصلی

صفحه اصلی
تصاویر روستای سیدان پس از باران
ورودی روستای دارالسّیاده سیّدان
توصیه های عرفانی و اخلاقی
تصاویر کمیاب از حرم امام رضا (ع)
مصاحبه با فرزندان حضرت سیّد مرتضی
تصاویر روستای دارالسّیاده سیّدان
مناظر روستای دارالسّیاده سیّدان تصاویر پانوراما تصاویر قلعه آستان مقدّس امامزاده سیّد مرتضی(ع) باغهای روستای دارالسّیاده سیّدان پرچم گنبد حضرت سیّد مرتضی(ع) پای کوه دُل دُل درختان کهنسال در دارالسّیاده سیّدان ضریح مطهر حضرت سیّد مرتضی (ع) محصول زرشک در روستای سیّدان
نام خانوادگی فرزندان سیّد مرتضی (ع)
اماکن تفریحی و زیارتی روستای سیّدان
دانلود کتب دانشمندان روستای سیّدان
بزرگان و دانشمندان روستای سیّدان
گلزار شهدای روستای سیّدان
معرفی وب سایت های مرتبط
میوه های تابستانی روستای سیّدان
گلهای وحشی طبیعت روستای سیّدان
حضور آیت الله شاهرودی در سیّدان

معرّفی امامزاده سیّد مرتضی (ع)

روستای دارالسّیاده سیّدان ، روستایی است بسیار زیبا و خوش آب و هوا که در دهستان فخررود از توابع بخش قهستانِ شهرستان درمیان، در استان خراسان جنوبی واقع است.

نام این روستا برگرفته از اهالی آن است ، که همگی سیّد هستند و از نسل امامزاده مدفون در این روستا می باشند.

این روستا زادگاه چندی از بزرگان دینی بوده است که از جمله می‌توان به آقا سیّد حامد رضوی ، علّامه آقا سیّد محمّد فرزان ، حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد حسن تهامی و سردار شهید دکتر آقا سیّد احمد رحیمی اشاره نمود.

این روستا زادگاه مادری حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد محمود هاشمی شاهرودی - رئیس سابق قوّه قضائیّه و مرجع عالیقدر شیعیان جهان - است. پدربزرگ ایشان حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد علی مدد موسوی از بزرگان دینی و مراجع تقلید آن منطقه در دوران مشروطه بوده اند.

حرم مطهّر و آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) از نوادگان حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السّلام) ، در روستای دارالسّیاده سیّدان قرار دارد و اهالی این روستا از نسل این امامزاده هستند.

درسال 496 هجری قمری ، حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در حالی که به همراه اهل بیت و خویشاوندان شان از شهر پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله) - مدینه منوّره - عازم زیارت امام الرّئوف حضرت علیّ بن موسی الرّضا عليه آلاف التّحيّه والثّناء بوده اند، در منطقه فعلی روستای دارالسّیاده سیّدان غریبانه به دست دشمنان اهل بیت (علیهم السّلام) به شهادت می رسند. از این رو حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) به مسافر طوس ، ملقّب شده اند.

پس از شهادت حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) ، فرزندان و خانواده ایشان به مدینه باز نمی گردند. در روستای دارالسّیاده سیّدان می مانند و در کنار آستان مطهّر ایشان به زندگی می پردازند.

به میمنت حضور و اقامت همسر ، خانواده و فرزندان حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در روستای سیّدان ، نسل و ذریّه حضرت زهرا (سلام الله علیها) تا به امروز در این منطقه بر جای مانده است.

تابلوی ورود به روستا

آداب زیارت حضرت سید مرتضی

آداب زیارت امام زاده حضرت سید مرتضی (علیه السلام)

1- غسل زیارت برای حضور در حرم‌.

2- پوشیدن جامه نو و لباس تمیز و استفاده از عطر.

3- وقار ، طمأنینه ، آرامش و وقار ظاهری.

4- خضوع و خشوع.

5- ذکر تکبیر و تسبیح.

6- اذن دخول خواندن.

7- عتبه بوسی ، ادای احترام و ارج نهادن به جایگاه والای حرم‌ مطهر.

8- حضور در کنار قبر و بوسیدن ضریح.

9- ادب نسبت به قبر مطهر.

10- پرهیز از حرف‌های بیهوده و کارهای لغو.

11- خواندن زیارت اربعین ، زیارت جامعه کبیره ، زیارت امین الله و بسیاری از زیارتنامه‌هایی که از ائمه اطهار نقل شده و کلام امام معصوم است.

12- دعا ، تلاوت قرآن و عبادت.

13- تکریم خادمین حرم مطهر.

14- وداع و خداحافظی در آخرین روز یا آخرین لحظات.

اوقات شرعی

سخنی از بهجت عارفان

 
 

*** به روستای دارالسّیاده سیّدان خوش آمدید ***

   

درگذشت محقّق برجسته فرهنگ و تمدّن اسلامی، دکتر سیّد غلامرضا تهامی

درگذشت محقّق برجسته فرهنگ و تمدّن اسلامی، دکتر سیّد غلامرضا تهامی

دکتر سیّد غلامرضا تهامّیفرزند حضرت آیت الله العظمی سیّد حسن تهامّیو از نوادگان امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) روستای سیّدان ، پس از عمری تلاش و مجاهدت علمی، در شامگاه جمعه نهم آبان یکهزار و سیصد و نود و سه خورشیدی، برابر با 7 محرم 1436 قمری، دیده از جهان فانی فرو بست.

دکتر غلامرضا تهامی، در سال 1310 خورشیدی در شهر بیرجند چشم به جهان گشود. وی فرزند مرحوم "آیت الله سیّد حسن تهامّی" یکی از مراجع بزرگ عالم تشیع و از مفاخر برجسته حوزه علمیه نجف بود، و نزد هم او علوم دینی را فراگرفت و پس از اخذ دیپلم متوسطه به تکمیل تحصیلات حوزوی در مدرسه معصومیه بیرجند پرداخت و تا مرحله سطح ادامه داد.

سپس در سال 1322 به تهران آمد و به تحصیل در دانشکده حقوق دانشگاه تهران پرداخت و پس از اخذ لیسانس حقوق به خدمت بانک مسکن درآمد و در طول خدمت بانکی دوره دکترای اقتصاد را نیز در همان دانشکده کسب کرد.

تعلقات فرهنگی و علمی، دوباره وی را به ساحت علوم انسانی و دینی کشاند و در سال 1322 به عنوان مترجم و ویراستار در هفته نامه "ایران ما" و سپس در بنگاه ترجمه و نشر کتاب مشغول کار شد. همزمان در رادیو ایران به ویرایش برنامه های ادبی و مذهبی نیز اشتغال یافت و پس از بازنشستگی در سال 1365 بار دیگر به خدمات فرهنگی در موسسات "حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی" و "میراث مکتوب" روی آورد.

استاد پروین گنابادی، مترجم کتاب عظیم "مقدمه ابن خلدون" در مقدمه این ترجمه سترگ، به سال 1345 از دکتر غلامرضا تهامی، که آن زمان در عنفوان جوانی بودند، با عنوان "دانشمند جوان" یاد میکند که این خود حاکی از مقام و شأن علمی این استاد فرزانه است.

علامه محقق، علی دوانی (ره) که از دوستان و بستگان این استاد فرزانه بود، از ایشان به بزرگی یاد میکرد و مقام علمی و تسلط ایشان به زبان عربی را می ستود.

دکتر تهامی علاوه بر زبان عربی، تسلط کاملی بر زبان انگلیسی داشت و از همین رو ترجمه هایی از این زبان نیز به یادگار گذاشته است.

آثار علمی این استاد فرزانه که اغلب شامل ترجمه از زبان عربی و انگلیسی بوده، عبارتند از:

1- نقاشی اسلامی، ترجمه از انگلیسی.

2- چین و هنرهای اسلامی، ترجمه از انگلیسی.

3- مسائل هنر و زیبایی شناسی، ترجمه از انگلیسی.

4- شرح بیرجندی بر تذکره طوسی، ترجمه از عربی.

5- دو قرن مبارزات مسلمانان قفقاز، ترجمه از انگلیسی.

6- بحران فرهنگ اسلامی، ترجمه از عربی.

7- دین و دولت در اسرائیل، ترجمه از عربی.

8- فلسفه هنر از دیدگاه ابن حیان توحیدی، ترجمه از عربی.

9- فرهنگ اعلام تاریخ اسلام، در 2 جلد، تألیف.

10- ویرایش کتاب "خط امان" نوشته آیت الله امامی کاشانی.

11- ویرایش تصحیح دیوان ""نزاری قهستانی" به کوشش دکتر رفیعی.

بی شک کتاب "فرهنگ اعلام تاریخ اسلام" او که دایره المعارفی بزرگ در حوزه تاریخ اسلام به شمار میرود، جایگاه ویژه ای در بین اهل علم دارد که نتیجه شش سال تلاش و کوشش فردی این استاد فرزانه است که توسط شرکت سهامی انتشار به سال 1385 به طبع رسیده است.

هیئت اُمنای آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام)، این مصیبت را به جامعه علمی و فرهنگی کشور و خانوادة محترم تهامّی تسلیت عرض می‌نماید.