معرفی مدیر وب سایت

منوی اصلی

صفحه اصلی
تصاویر روستای سیدان پس از باران
ورودی روستای دارالسّیاده سیّدان
توصیه های عرفانی و اخلاقی
تصاویر کمیاب از حرم امام رضا (ع)
مصاحبه با فرزندان حضرت سیّد مرتضی
تصاویر روستای دارالسّیاده سیّدان
مناظر روستای دارالسّیاده سیّدان تصاویر پانوراما تصاویر قلعه آستان مقدّس امامزاده سیّد مرتضی(ع) باغهای روستای دارالسّیاده سیّدان پرچم گنبد حضرت سیّد مرتضی(ع) پای کوه دُل دُل درختان کهنسال در دارالسّیاده سیّدان ضریح مطهر حضرت سیّد مرتضی (ع) محصول زرشک در روستای سیّدان
نام خانوادگی فرزندان سیّد مرتضی (ع)
اماکن تفریحی و زیارتی روستای سیّدان
دانلود کتب دانشمندان روستای سیّدان
بزرگان و دانشمندان روستای سیّدان
گلزار شهدای روستای سیّدان
معرفی وب سایت های مرتبط
میوه های تابستانی روستای سیّدان
گلهای وحشی طبیعت روستای سیّدان
حضور آیت الله شاهرودی در سیّدان

معرّفی امامزاده سیّد مرتضی (ع)

روستای دارالسّیاده سیّدان ، روستایی است بسیار زیبا و خوش آب و هوا که در دهستان فخررود از توابع بخش قهستانِ شهرستان درمیان، در استان خراسان جنوبی واقع است.

نام این روستا برگرفته از اهالی آن است ، که همگی سیّد هستند و از نسل امامزاده مدفون در این روستا می باشند.

این روستا زادگاه چندی از بزرگان دینی بوده است که از جمله می‌توان به آقا سیّد حامد رضوی ، علّامه آقا سیّد محمّد فرزان ، حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد حسن تهامی و سردار شهید دکتر آقا سیّد احمد رحیمی اشاره نمود.

این روستا زادگاه مادری حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد محمود هاشمی شاهرودی - رئیس سابق قوّه قضائیّه و مرجع عالیقدر شیعیان جهان - است. پدربزرگ ایشان حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد علی مدد موسوی از بزرگان دینی و مراجع تقلید آن منطقه در دوران مشروطه بوده اند.

حرم مطهّر و آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) از نوادگان حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السّلام) ، در روستای دارالسّیاده سیّدان قرار دارد و اهالی این روستا از نسل این امامزاده هستند.

درسال 496 هجری قمری ، حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در حالی که به همراه اهل بیت و خویشاوندان شان از شهر پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله) - مدینه منوّره - عازم زیارت امام الرّئوف حضرت علیّ بن موسی الرّضا عليه آلاف التّحيّه والثّناء بوده اند، در منطقه فعلی روستای دارالسّیاده سیّدان غریبانه به دست دشمنان اهل بیت (علیهم السّلام) به شهادت می رسند. از این رو حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) به مسافر طوس ، ملقّب شده اند.

پس از شهادت حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) ، فرزندان و خانواده ایشان به مدینه باز نمی گردند. در روستای دارالسّیاده سیّدان می مانند و در کنار آستان مطهّر ایشان به زندگی می پردازند.

به میمنت حضور و اقامت همسر ، خانواده و فرزندان حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در روستای سیّدان ، نسل و ذریّه حضرت زهرا (سلام الله علیها) تا به امروز در این منطقه بر جای مانده است.

تابلوی ورود به روستا

آداب زیارت حضرت سید مرتضی

آداب زیارت امام زاده حضرت سید مرتضی (علیه السلام)

1- غسل زیارت برای حضور در حرم‌.

2- پوشیدن جامه نو و لباس تمیز و استفاده از عطر.

3- وقار ، طمأنینه ، آرامش و وقار ظاهری.

4- خضوع و خشوع.

5- ذکر تکبیر و تسبیح.

6- اذن دخول خواندن.

7- عتبه بوسی ، ادای احترام و ارج نهادن به جایگاه والای حرم‌ مطهر.

8- حضور در کنار قبر و بوسیدن ضریح.

9- ادب نسبت به قبر مطهر.

10- پرهیز از حرف‌های بیهوده و کارهای لغو.

11- خواندن زیارت اربعین ، زیارت جامعه کبیره ، زیارت امین الله و بسیاری از زیارتنامه‌هایی که از ائمه اطهار نقل شده و کلام امام معصوم است.

12- دعا ، تلاوت قرآن و عبادت.

13- تکریم خادمین حرم مطهر.

14- وداع و خداحافظی در آخرین روز یا آخرین لحظات.

اوقات شرعی

سخنی از بهجت عارفان

 
 

*** به روستای دارالسّیاده سیّدان خوش آمدید ***

   

ریشه شناسی واژه "سندادان"

ریشه شناسی واژه "سندادان"

دانش ریشه شناسی را در زبان فرانسوی اتیمولوژی (Etymologie) می گویند. که در اصل واژه ای یونانی است و در زبان یونانی، به معنی "شناخت اتیمون (Etymon)" است و اتیمون به معنی "معنی حقیقی واژه" است. ما امروزه اتیمولوژی را به منظور بررسی تاریخ یک واژه از قدیم ترین زمان تا کنون به کار می بریم، هم از جهت ساختار و لفظ و هم از حیث معنا. (ابوالقاسمی، محسن، 1374، ریشه شناسی (اتیمولوژی)، انتشارات ققنوس، تهران، ص 11)

ریشه شناسی نامهای جغرافیایی کهن که در جنوب خراسان به فراوانی به گوش می خورد؛ یکی از لازم ترین و سودمندترین کارهای پژوهشی است که می تواند بسیاری از مسائل مربوط به تاریخ و فرهنگ پیشینیان ما را که در تاریکی زمان فرو رفته است، روشن کند. (رضایی، جمال، 1381، بیرجندنامه، تهران، انتشارات هیرمند، صص 50-47)

استاد روانشاد دکتر جمال رضایی در آثارشان، نظر خود را درباره ی ریشه پنج نام از نام روستاهای بیرجند آورده اند. (رضایی، جمال، 1381، بیرجندنامه، تهران، انتشارات هیرمند، صص 50-47)

یکی از این نام ها "سندادان" می باشد. استاد روانشاد دکتر جمال رضایی چنین می نگارند:

*- سندادان: «سندادان» روستایی است کوهستانی و نسبتاً بزرگ که پیرامون شصت کیلومتر با بیرجند فاصله دارد. این روستای خاوری بیرجند، «سیدنشین» است و در همین یک صد سالة اخیر دانشمندان بزرگی از آنجا برخاسته اند، از جمله: مرحومان آیت الله حاج آقا سیّد علی امیدوار (سندادانی)، آیت الله حاج آقا سیّد علی مدد موسوی، آیت الله حاج آقا سیّد حسن تهامی و استاد علامه حاج آقا سید محمد فرزان.

به نظر نگارنده کلمه «سندادان» مخفف کلمه «سیندادان» است. «سیندادان» مرکب می باشد از «سینداد» که نام خاصِ است و پسوند نسبی «ان»، و منسوب به «سینداد» معنی می دهد. «سینداد» یک نام مرکب کهن فارسی است که به صورت اسم خاصّ برای اشخاص به کار می رفته است. در «لغت نامة دهخدا» به نقل از مجمل التواریخ و القصص آمده است:

«سینداد، از مرزنشینان پارسی است که بر دیار عرب بر زمین کنده و حضرموت فرمان داده است و قصر ذی الشّرقات ساخته اوست. شاعر گفته است:

اهل الخورنق والسّدیر و بارق                       والقصر ذی الشّرفات من سینداد»

واژه مرکب «سینداد» (= سنداد) از دو جزء ترکیب شده است: «سین» و «داد» جزء نخست آن - یعنی «سین» - تلفظ فارسی واژه اوستایی «Saena» است که نام «عقاب» (پرنده شکاری بلندپرواز و تیزچنگال معروف) می باشد و همان کلمه ایست که در فارسی در نام هایی چون سیمرغ (= سین + مرغ)، سیرنگ (= سین+برگ)، سیندخت (= سین + دخت) و سینا و نیز در اسامی جاهایی مانند سین، سین آباد، سیناس، سینان، سینک، و ... بازمانده است.

جزء دوم این نام -یعنی «داد»- ستاک (بن) ماضی مصدر دادن (یا اسم مفعول مرخّم آن) است که «داده»، «آفریده»، «بخشیده» و ... معنی می دهد و نیازی به شرح و تفصیل ندارد و دو جزء بر روی هم «دادة سیمرغ» یا «عقاب» معنی می دهد و از نظر ساختمان همانند است با واژه های خداداد، الله داد، امامداد، علیداد، بغداد، مِهرداد، تیرداد و ....

این نام نشان می دهد که احتمالاً ایجادکننده این روستا، «سینداد» (= سنداد) نام داشته و یا در گذشته های دور این روستا به شخصی به این نام تعلّق داشته است. (رضایی، جمال، 1381، بیرجندنامه، تهران، انتشارات هیرمند، صص 50-47)

همچنین؛ حضرت حجّت الاسلام و المسلمین آقای حاج سیّد علیرضا عبادی نماینده محترم دوره‌های پنجم و هفتم مجلس شورای اسلامی از شهرستانهای بیرجند، درمیان و خوسف در دوران نمایندگی شان در  سفری به روستای «سندادان» ، در جمع مردم این روستا فرمودند:

«سینداد» (= سنداد) نام روستایی در حوالی مدینه منوّره بوده که امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السلام) ساکن این روستا بوده اند. حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در حالی که به همراه اهل بیت و خویشاوندان شان از «سینداد» (= سنداد) عازم زیارت امام رئوف حضرت علیّ بن موسی الرّضا عليه آلاف التّحيّه والثّناء بوده اند، در منطقه فعلی روستای «سیندادان» (= سندادان)  غریبانه به دست دشمنان اهل بیت (علیهم السّلام) به شهادت می رسند.

نتیجه گیری:

از جمع بندی نظرات استاد روانشاد دکتر جمال رضایی و دانشمند معظّم حضرت حجّت الاسلام و المسلمین آقای حاج سیّد علیرضا عبادی می توان به این نتیجه رسید که:

1- «سینداد» (= سنداد) نام شخصی است که ایجادکننده «سندادان» می باشد.

2- «سینداد» (= سنداد) نام روستایی در حوالی مدینه منوّره بوده است.

3- «سینداد» (= سنداد) نام مکانی است که ایجادکننده «سیندادان» (= سندادان) به آن تعلّق دارد.

4- با عنایت به آنکه امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) اوّل سیّد و بانی این روستا می باشند؛ می توان اظهار داشت: «سیندادان» (= سندادان) یعنی دیاری که اصل و نسب مردم آن به «سینداد» (= سنداد) (= مدینه منوّره) باز می گردد.

تهیه و تنظیم: استاد سیّد مهدی رحیمی از فرزندان امامزاده حضرت سیّد مرتضی(ع)، دکترای ادبیات و عضو هیئت علمی دانشگاه بیرجند