معرفی مدیر وب سایت

منوی اصلی

صفحه اصلی
تصاویر روستای سیدان پس از باران
ورودی روستای دارالسّیاده سیّدان
توصیه های عرفانی و اخلاقی
تصاویر کمیاب از حرم امام رضا (ع)
مصاحبه با فرزندان حضرت سیّد مرتضی
تصاویر روستای دارالسّیاده سیّدان
مناظر روستای دارالسّیاده سیّدان تصاویر پانوراما تصاویر قلعه آستان مقدّس امامزاده سیّد مرتضی(ع) باغهای روستای دارالسّیاده سیّدان پرچم گنبد حضرت سیّد مرتضی(ع) پای کوه دُل دُل درختان کهنسال در دارالسّیاده سیّدان ضریح مطهر حضرت سیّد مرتضی (ع) محصول زرشک در روستای سیّدان
نام خانوادگی فرزندان سیّد مرتضی (ع)
اماکن تفریحی و زیارتی روستای سیّدان
دانلود کتب دانشمندان روستای سیّدان
بزرگان و دانشمندان روستای سیّدان
گلزار شهدای روستای سیّدان
معرفی وب سایت های مرتبط
میوه های تابستانی روستای سیّدان
گلهای وحشی طبیعت روستای سیّدان
حضور آیت الله شاهرودی در سیّدان

معرّفی امامزاده سیّد مرتضی (ع)

روستای دارالسّیاده سیّدان ، روستایی است بسیار زیبا و خوش آب و هوا که در دهستان فخررود از توابع بخش قهستانِ شهرستان درمیان، در استان خراسان جنوبی واقع است.

نام این روستا برگرفته از اهالی آن است ، که همگی سیّد هستند و از نسل امامزاده مدفون در این روستا می باشند.

این روستا زادگاه چندی از بزرگان دینی بوده است که از جمله می‌توان به آقا سیّد حامد رضوی ، علّامه آقا سیّد محمّد فرزان ، حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد حسن تهامی و سردار شهید دکتر آقا سیّد احمد رحیمی اشاره نمود.

این روستا زادگاه مادری حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد محمود هاشمی شاهرودی - رئیس سابق قوّه قضائیّه و مرجع عالیقدر شیعیان جهان - است. پدربزرگ ایشان حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد علی مدد موسوی از بزرگان دینی و مراجع تقلید آن منطقه در دوران مشروطه بوده اند.

حرم مطهّر و آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) از نوادگان حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السّلام) ، در روستای دارالسّیاده سیّدان قرار دارد و اهالی این روستا از نسل این امامزاده هستند.

درسال 496 هجری قمری ، حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در حالی که به همراه اهل بیت و خویشاوندان شان از شهر پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله) - مدینه منوّره - عازم زیارت امام الرّئوف حضرت علیّ بن موسی الرّضا عليه آلاف التّحيّه والثّناء بوده اند، در منطقه فعلی روستای دارالسّیاده سیّدان غریبانه به دست دشمنان اهل بیت (علیهم السّلام) به شهادت می رسند. از این رو حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) به مسافر طوس ، ملقّب شده اند.

پس از شهادت حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) ، فرزندان و خانواده ایشان به مدینه باز نمی گردند. در روستای دارالسّیاده سیّدان می مانند و در کنار آستان مطهّر ایشان به زندگی می پردازند.

به میمنت حضور و اقامت همسر ، خانواده و فرزندان حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در روستای سیّدان ، نسل و ذریّه حضرت زهرا (سلام الله علیها) تا به امروز در این منطقه بر جای مانده است.

تابلوی ورود به روستا

آداب زیارت حضرت سید مرتضی

آداب زیارت امام زاده حضرت سید مرتضی (علیه السلام)

1- غسل زیارت برای حضور در حرم‌.

2- پوشیدن جامه نو و لباس تمیز و استفاده از عطر.

3- وقار ، طمأنینه ، آرامش و وقار ظاهری.

4- خضوع و خشوع.

5- ذکر تکبیر و تسبیح.

6- اذن دخول خواندن.

7- عتبه بوسی ، ادای احترام و ارج نهادن به جایگاه والای حرم‌ مطهر.

8- حضور در کنار قبر و بوسیدن ضریح.

9- ادب نسبت به قبر مطهر.

10- پرهیز از حرف‌های بیهوده و کارهای لغو.

11- خواندن زیارت اربعین ، زیارت جامعه کبیره ، زیارت امین الله و بسیاری از زیارتنامه‌هایی که از ائمه اطهار نقل شده و کلام امام معصوم است.

12- دعا ، تلاوت قرآن و عبادت.

13- تکریم خادمین حرم مطهر.

14- وداع و خداحافظی در آخرین روز یا آخرین لحظات.

اوقات شرعی

سخنی از بهجت عارفان

 
 

*** به روستای دارالسّیاده سیّدان خوش آمدید ***

   

با پیگیری آقای سیّد هادی قالیبافان، مزار شهدای راه فضیلت احیا و مرمّت شد

با پیگیری آقای سیّد هادی قالیبافان:

مزار شهدای راه فضیلت احیا و مرمّت شد

این فقها و دانشمندان توسط فرقه ضالّه بهائیت به شهادت رسیده اند

با تلاش و پیگیری آقای سیّد هادی قالیبافان از اعضای محترم شورای شهر بیرجند و از فرزندان امامزاده حضرت سیّد مرتضی (ع) ؛ مزار شهدای راه فضیلت که به دست فرقه ضالّه بهائیّت به شهادت رسیده اند؛ احیا و مرمّت شد.

مکان: بیرجند - خیابان جمهوری اسلامی - جنب پارک علّامه فرزان

شهید سيّد غلامرضا بيرجندي خراساني از فقهاي عالي مقام و مشاهير شيعه است. وي که در جوار حرم مطهر امامزاده حضرت سیّد مرتضی(علیه السّلام) در روستای سيّدان به دنيا آمد و از اولاد و فرزندان این امامزاده می باشد، در جواني در خراسان به تحصيل پرداخت و سپس به اصفهان رفته تحصيلاتش را به كمال رساند. آ‌نگاه به محل تولدش روستای سیدان برگشت و پس از مدّتي به بيرجند رفت و با استقبال عمومي مردم روبرو گشت و به رهبري و تدريس و قضا و فتوي پرداخت و در آ‌ن دو منطقه مرجعيّت يافت و به اقامه قوانين جزاي اسلام و تبليغ حقائق آن همت گماشت، ‌تا آن كه "ميرزا علي محمد" پسر "محمدرضاي بزاز شيرازي" فتنه بابيگري را به راه انداخت و بعضي از ايادي او دامنه فتنه و گمراهگري را به آن سامان كشيدند. در آن وقت امور ديني خلق به دست اين شخصيت عاليقدر و علامه سيد ابوطالب بيرجندي بود. هر دو شخصيت در برابر آن فتنه شوم و گمراهگري و بدعت انگيزي با تمام قوا ايستادگي نمودند و چندان كوشيدند تا مردم پي بردند كه آن تباهگر ادعاي باطلي دارد و كافر كيشي بيش نيست و امير علم خان والي آن منطقه به دستور ايشان چند بابي گمراه را كشت. در همان اوقات اين شخصيّت بزرگوار در راه بیرجند به سمت روستای سیّدان، به قريه " رهنیشک" كه چند فرسخي بيش با آن شهر فاصله ندارد سفر كرد. در آنجا يكي از بابيان در شيري كه ايشان مي خواست بخورد، ‌زهر ريخت تا بر اثر آن مسموم شده و شهيد گشت، در اوائل سال 1270 ه.ق جنازه اش را به بيرجند برده به خاك سپردند. به اراده الهي بر مزارش كرامات و معجزات درخشان ظهور كرد.

شهید سيّد علی بيرجندي خراساني فرزند علامه آیت الله شهید سیّد غلامرضا بیرجندی خراسانی در روستای دارالسّیاده سیِدان در کنار آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) به دنیا آمد و از فرزندان این امامزاده می باشد و از فقهاي عالي مقام شيعه است.

پس از شهادت علامه آیت الله سیّد غلامرضا بیرجندی خراسانی ، فرزند بزرگوارش سیّد علی به جای او نشست که در علم و دین شناسی و پرهیزگاری و مجد و شکوه ، همتای پدر بود و شهرت و رهبریش عمومیت یافت تا مردم از هر سو بگردش جمع شدند و راهنمائیش را پذیرا گشتند.

هنوز بیست و چند سال بیش نداشت که در مسجد پدر به امامت جماعت ایستاد ، لکن چهل روز را بیش نشد که عمّال بابی او را نیز به نیرنگ زهر دادند و شهید ساختند ، تا در کنار پدر در بیرجند بخاک آرمید.

منبع: کتاب «شهداء الفضیله» یا «شهيدان راه فضيلت» ؛ تألیف شيخ عبدالحسين اميني معروف به علامه اميني صاحب کتاب پر ارج الغدير