معرفی مدیر وب سایت

منوی اصلی

صفحه اصلی
تصاویر روستای سیدان پس از باران
ورودی روستای دارالسّیاده سیّدان
توصیه های عرفانی و اخلاقی
تصاویر کمیاب از حرم امام رضا (ع)
مصاحبه با فرزندان حضرت سیّد مرتضی
تصاویر روستای دارالسّیاده سیّدان
مناظر روستای دارالسّیاده سیّدان تصاویر پانوراما تصاویر قلعه آستان مقدّس امامزاده سیّد مرتضی(ع) باغهای روستای دارالسّیاده سیّدان پرچم گنبد حضرت سیّد مرتضی(ع) پای کوه دُل دُل درختان کهنسال در دارالسّیاده سیّدان ضریح مطهر حضرت سیّد مرتضی (ع) محصول زرشک در روستای سیّدان
نام خانوادگی فرزندان سیّد مرتضی (ع)
اماکن تفریحی و زیارتی روستای سیّدان
دانلود کتب دانشمندان روستای سیّدان
بزرگان و دانشمندان روستای سیّدان
گلزار شهدای روستای سیّدان
معرفی وب سایت های مرتبط
میوه های تابستانی روستای سیّدان
گلهای وحشی طبیعت روستای سیّدان
حضور آیت الله شاهرودی در سیّدان

معرّفی امامزاده سیّد مرتضی (ع)

روستای دارالسّیاده سیّدان ، روستایی است بسیار زیبا و خوش آب و هوا که در دهستان فخررود از توابع بخش قهستانِ شهرستان درمیان، در استان خراسان جنوبی واقع است.

نام این روستا برگرفته از اهالی آن است ، که همگی سیّد هستند و از نسل امامزاده مدفون در این روستا می باشند.

این روستا زادگاه چندی از بزرگان دینی بوده است که از جمله می‌توان به آقا سیّد حامد رضوی ، علّامه آقا سیّد محمّد فرزان ، حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد حسن تهامی و سردار شهید دکتر آقا سیّد احمد رحیمی اشاره نمود.

این روستا زادگاه مادری حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد محمود هاشمی شاهرودی - رئیس سابق قوّه قضائیّه و مرجع عالیقدر شیعیان جهان - است. پدربزرگ ایشان حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد علی مدد موسوی از بزرگان دینی و مراجع تقلید آن منطقه در دوران مشروطه بوده اند.

حرم مطهّر و آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) از نوادگان حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السّلام) ، در روستای دارالسّیاده سیّدان قرار دارد و اهالی این روستا از نسل این امامزاده هستند.

درسال 496 هجری قمری ، حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در حالی که به همراه اهل بیت و خویشاوندان شان از شهر پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله) - مدینه منوّره - عازم زیارت امام الرّئوف حضرت علیّ بن موسی الرّضا عليه آلاف التّحيّه والثّناء بوده اند، در منطقه فعلی روستای دارالسّیاده سیّدان غریبانه به دست دشمنان اهل بیت (علیهم السّلام) به شهادت می رسند. از این رو حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) به مسافر طوس ، ملقّب شده اند.

پس از شهادت حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) ، فرزندان و خانواده ایشان به مدینه باز نمی گردند. در روستای دارالسّیاده سیّدان می مانند و در کنار آستان مطهّر ایشان به زندگی می پردازند.

به میمنت حضور و اقامت همسر ، خانواده و فرزندان حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در روستای سیّدان ، نسل و ذریّه حضرت زهرا (سلام الله علیها) تا به امروز در این منطقه بر جای مانده است.

تابلوی ورود به روستا

آداب زیارت حضرت سید مرتضی

آداب زیارت امام زاده حضرت سید مرتضی (علیه السلام)

1- غسل زیارت برای حضور در حرم‌.

2- پوشیدن جامه نو و لباس تمیز و استفاده از عطر.

3- وقار ، طمأنینه ، آرامش و وقار ظاهری.

4- خضوع و خشوع.

5- ذکر تکبیر و تسبیح.

6- اذن دخول خواندن.

7- عتبه بوسی ، ادای احترام و ارج نهادن به جایگاه والای حرم‌ مطهر.

8- حضور در کنار قبر و بوسیدن ضریح.

9- ادب نسبت به قبر مطهر.

10- پرهیز از حرف‌های بیهوده و کارهای لغو.

11- خواندن زیارت اربعین ، زیارت جامعه کبیره ، زیارت امین الله و بسیاری از زیارتنامه‌هایی که از ائمه اطهار نقل شده و کلام امام معصوم است.

12- دعا ، تلاوت قرآن و عبادت.

13- تکریم خادمین حرم مطهر.

14- وداع و خداحافظی در آخرین روز یا آخرین لحظات.

اوقات شرعی

سخنی از بهجت عارفان

 
 

*** به روستای دارالسّیاده سیّدان خوش آمدید ***

   

طرح «نشاط معنوی» تابستان 1393

اجرای طرح «نشاط معنوی» تابستان 1393 در 7 بقعه متبركه شهرستانهای بیرجند و درمیان

حجّة ‌الاسلام  والمسلمین دادخدا خدایی، رئیس اداره  اوقاف و امور خيريه شهرستان های بیرجند و درمیان اظهار داشت: در راستای غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان و تقويت روحيه معنوی آنان امسال نيز همچون سال‌های گذشته برنامه‌هايی طراحی شده است.

حجّةالاسلام خدایی هدف از اجرای اين طرح را استفاده از ظرفيت طرح اوقات فراغت دانش‌آموزان در تعطيلات تابستانی در راستای قطب فرهنگی كردن بقاع متبركه، بهينه‌سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان در تابستان با هدف تقويت بنيه اعتقادی، دينی و ارزش‌های انقلاب اسلامی و سوق دادن نسل جوان به فعاليت‌های فرهنگی ـ قرآنی در آستان مقدس امامزادگان و بقاع متبركه عنوان كرد.

وی اهداف دیگر اين طرح را افزايش روحيه اعتقادی جوانان و نوجوانان در فضای معنوی امامزادگان و معرفی بقاع متبركه به‌عنوان قطب مهم فرهنگی دانست و افزود: آموزش قرآن كريم، نقاشی و ورزش از مهم‌ترين برنامه‌های اجرايی در قالب اين طرح بشمار می‌روند.

رئیس اداره اوقاف و امور خيريه شهرستانهای بیرجند و درمیان وجود امامزادگان را غنيمتی برای مردم اين ديار توصيف و اظهار كرد: جوانان و نوجوانان بايد قدردان اين موهبت‌ها باشند و حداكثر استفاده را از وجود مقدس و پاك آنها داشته باشند.

حجّت‌الاسلام خدایی مهم‌ترين مزيّت گذراندن اوقات فراغت در جوار امامزادگان و بقاع متبرّكه را فضای معنوی حاكم بر اين اماكن ذكر كرد و گفت: از وجود روحانيّان فرهيخته و دانشمند در اين طرح استفاده می‌شود كه جو‌معنوی اين اماكن را چند برابر می‌کند.

وی با بيان اينكه اين طرح در4 مکان شامل  امامزادگان باقریه(ع) ، امامزاده سید تاج الدین علی(ع) روستای ساقی، امامزاده سید ابراهیم رضا(ع) روستای حمبل  و موقوفه حسینییه امام رضا(ع)در شهرستان بیرجند و  3 مکان شامل امامزاده سیده زهرا(س) روستای نوزاد ، امامزاده حضرت سید مرتضی(ع)روستای دارالسّیاده سیّدان و مجتمع فرهنگی مذهبی روستای مقدر در شهرستان درمیان اجرا می شود.

وی بر ضرورت برنامه‌ريزی مدون و معنوی در زمينه غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان استان صحه گذاشت و گفت: دوره‌های آموزشی اين طرح شامل برنامه‌های ورزشی، هنری و اردويی است در ادامه كلاس‌های روزانه برگزار می‌شود و در راستای پاسخ به شبهات و برگزاری كلاس‌های معنوی ـ قرآنی در طرح نشاط معنوی، تابستان سال جاری تعداد مبلغان دينی در سطح موقوفات و امامزادگان اعزام می‌شوند.

رئیس اداره اوقاف و امور خيريه  بیرجند و درمیان مخاطبان طرح تابستانی نشاط معنوی را دانش‌آموزان دختر و پسر از سنين هشت تا 18 سال و در سه مقطع ابتدايی، راهنمای و متوسطه دانست و خاطرنشان كرد: آموزش قرآن شامل روخوانی، روانخوانی، ترجمه، مفاهيم و حفظ قرآن كريم، اعتقادات، داستان‌های ائمه معصومين و پيامبران و احكام است كه به تناسب سطح و مقطع تحصيلی به شركت‌كنندگان تدريس می‌شود.

وی گستره اجرا اين طرح را از 8 تیرماه  تا 20 مرداد‌ماه عنوان و بیان كرد: زمان ثبت نام از 10 خردادماه شروع و تا 31 خردا ماه ادامه دارد.

حجّة الاسلام خدایی ادامه داد: علاقمندان جهت ثبت نام در این طرح، می توانند به امامزادگان و در ساعات ادارای (7:30 الی14:30) به اداره  اوقاف و امور خیریّه مراجعه کنند.