معرفی مدیر وب سایت

منوی اصلی

صفحه اصلی
تصاویر روستای سیدان پس از باران
ورودی روستای دارالسّیاده سیّدان
توصیه های عرفانی و اخلاقی
تصاویر کمیاب از حرم امام رضا (ع)
مصاحبه با فرزندان حضرت سیّد مرتضی
تصاویر روستای دارالسّیاده سیّدان
مناظر روستای دارالسّیاده سیّدان تصاویر پانوراما تصاویر قلعه آستان مقدّس امامزاده سیّد مرتضی(ع) باغهای روستای دارالسّیاده سیّدان پرچم گنبد حضرت سیّد مرتضی(ع) پای کوه دُل دُل درختان کهنسال در دارالسّیاده سیّدان ضریح مطهر حضرت سیّد مرتضی (ع) محصول زرشک در روستای سیّدان
نام خانوادگی فرزندان سیّد مرتضی (ع)
اماکن تفریحی و زیارتی روستای سیّدان
دانلود کتب دانشمندان روستای سیّدان
بزرگان و دانشمندان روستای سیّدان
گلزار شهدای روستای سیّدان
معرفی وب سایت های مرتبط
میوه های تابستانی روستای سیّدان
گلهای وحشی طبیعت روستای سیّدان
حضور آیت الله شاهرودی در سیّدان

معرّفی امامزاده سیّد مرتضی (ع)

روستای دارالسّیاده سیّدان ، روستایی است بسیار زیبا و خوش آب و هوا که در دهستان فخررود از توابع بخش قهستانِ شهرستان درمیان، در استان خراسان جنوبی واقع است.

نام این روستا برگرفته از اهالی آن است ، که همگی سیّد هستند و از نسل امامزاده مدفون در این روستا می باشند.

این روستا زادگاه چندی از بزرگان دینی بوده است که از جمله می‌توان به آقا سیّد حامد رضوی ، علّامه آقا سیّد محمّد فرزان ، حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد حسن تهامی و سردار شهید دکتر آقا سیّد احمد رحیمی اشاره نمود.

این روستا زادگاه مادری حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد محمود هاشمی شاهرودی - رئیس سابق قوّه قضائیّه و مرجع عالیقدر شیعیان جهان - است. پدربزرگ ایشان حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد علی مدد موسوی از بزرگان دینی و مراجع تقلید آن منطقه در دوران مشروطه بوده اند.

حرم مطهّر و آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) از نوادگان حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السّلام) ، در روستای دارالسّیاده سیّدان قرار دارد و اهالی این روستا از نسل این امامزاده هستند.

درسال 496 هجری قمری ، حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در حالی که به همراه اهل بیت و خویشاوندان شان از شهر پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله) - مدینه منوّره - عازم زیارت امام الرّئوف حضرت علیّ بن موسی الرّضا عليه آلاف التّحيّه والثّناء بوده اند، در منطقه فعلی روستای دارالسّیاده سیّدان غریبانه به دست دشمنان اهل بیت (علیهم السّلام) به شهادت می رسند. از این رو حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) به مسافر طوس ، ملقّب شده اند.

پس از شهادت حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) ، فرزندان و خانواده ایشان به مدینه باز نمی گردند. در روستای دارالسّیاده سیّدان می مانند و در کنار آستان مطهّر ایشان به زندگی می پردازند.

به میمنت حضور و اقامت همسر ، خانواده و فرزندان حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در روستای سیّدان ، نسل و ذریّه حضرت زهرا (سلام الله علیها) تا به امروز در این منطقه بر جای مانده است.

تابلوی ورود به روستا

آداب زیارت حضرت سید مرتضی

آداب زیارت امام زاده حضرت سید مرتضی (علیه السلام)

1- غسل زیارت برای حضور در حرم‌.

2- پوشیدن جامه نو و لباس تمیز و استفاده از عطر.

3- وقار ، طمأنینه ، آرامش و وقار ظاهری.

4- خضوع و خشوع.

5- ذکر تکبیر و تسبیح.

6- اذن دخول خواندن.

7- عتبه بوسی ، ادای احترام و ارج نهادن به جایگاه والای حرم‌ مطهر.

8- حضور در کنار قبر و بوسیدن ضریح.

9- ادب نسبت به قبر مطهر.

10- پرهیز از حرف‌های بیهوده و کارهای لغو.

11- خواندن زیارت اربعین ، زیارت جامعه کبیره ، زیارت امین الله و بسیاری از زیارتنامه‌هایی که از ائمه اطهار نقل شده و کلام امام معصوم است.

12- دعا ، تلاوت قرآن و عبادت.

13- تکریم خادمین حرم مطهر.

14- وداع و خداحافظی در آخرین روز یا آخرین لحظات.

اوقات شرعی

سخنی از بهجت عارفان

 
 

*** به روستای دارالسّیاده سیّدان خوش آمدید ***

   

معاونت فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریّه استان خراسان جنوبی رتبه برتر کشور را کسب کرد

معاونت فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریّه استان خراسان جنوبی رتبه برتر کشور را کسب کرد

حجّت الاسلام مومنی مقدّم معاون فرهنگی اجتماعی ادراه کل اوقاف و امور خیریّه استان خراسان جنوبی رتبه سوم کشور را در تحقّق اولویت های ویژه و اجرای برنامه های مصوب سال 1392 سازمان اوقاف و امور خیریّه کشور کسب کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان خراسان جنوبی، معاونت  فرهنگی اجتماعی  ادراه کل اوقاف و امور خیریه استان در راستای اولویت های ویژه و اجرای برنامه های مصوب سال 1392 که از سوی سازمان اوقاف به اداره کل اوقاف خراسان جنوبی ابلاغ شده بود توانست رتبه  برتر را کسب کند.

گفتنی است ،  معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریّه استان خراسان جنوبی لوح سپاس خود را پس از حائز رتبه برتری اوقاف استان در بین استان های دیگر کشور از نماینده ولیّ فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریّه کشور دریافت کرد.

در این لوح سپاس آمده است :

حجّت الاسلام والمسلمین جناب آقای محسن مؤمنی مقدّم

معاون محترم فرهنگی و اجتماعی اداره کل  اوقاف و امور خیریّه خراسان جنوبی

سلامٌ علیکم

هرچند تلاش و کوشش   در راه خداوند متعال  شکر مخلوق از خالق است و توصیف بندگان مخلص خداوند که همت خود را در جهت خدمت  به اسلام ، قرآن و اهل بیت علیهم السلام به کار بسته اند انجام تکلیف به سوی کمال است.

بر اساس نتایج بازرسی به عمل آمده از میزان تحقق" اولویت های ویژه و اجرای برنامه های مصوب  سال 1392" و با عنایت به ایفای نقش موثر شما در امر برنامه ریزی، هدایت ، کنترل و نظارت تخصصی و تلاش همکاران محترم ، آن معاونت  حایز "رتبه برتر" شده است. ضمن تبریک این موفقیت برخود لازم می دانم از زحمات و تلاشهای صادقانه  شما در امر پیشبرد اهداف عالیه این سازمان صمیمانه قدردانی و تشکر نمایم.

امید است در ظلّ توجهات حضرت ولی عصور (عج) و پیروی وتبعیت از منویّات ولیّ امر مسلمین جهان حضرت آیت الله العظمی خامنه ای (مدّ ظلّه العالی) پیروز و سربلند باشید.

عبدالرّضا عابد

قائم مقام سازمان اوقاف و امور خیریه کشور