معرفی مدیر وب سایت

منوی اصلی

صفحه اصلی
تصاویر روستای سیدان پس از باران
ورودی روستای دارالسّیاده سیّدان
توصیه های عرفانی و اخلاقی
تصاویر کمیاب از حرم امام رضا (ع)
مصاحبه با فرزندان حضرت سیّد مرتضی
تصاویر روستای دارالسّیاده سیّدان
مناظر روستای دارالسّیاده سیّدان تصاویر پانوراما تصاویر قلعه آستان مقدّس امامزاده سیّد مرتضی(ع) باغهای روستای دارالسّیاده سیّدان پرچم گنبد حضرت سیّد مرتضی(ع) پای کوه دُل دُل درختان کهنسال در دارالسّیاده سیّدان ضریح مطهر حضرت سیّد مرتضی (ع) محصول زرشک در روستای سیّدان
نام خانوادگی فرزندان سیّد مرتضی (ع)
اماکن تفریحی و زیارتی روستای سیّدان
دانلود کتب دانشمندان روستای سیّدان
بزرگان و دانشمندان روستای سیّدان
گلزار شهدای روستای سیّدان
معرفی وب سایت های مرتبط
میوه های تابستانی روستای سیّدان
گلهای وحشی طبیعت روستای سیّدان
حضور آیت الله شاهرودی در سیّدان

معرّفی امامزاده سیّد مرتضی (ع)

روستای دارالسّیاده سیّدان ، روستایی است بسیار زیبا و خوش آب و هوا که در دهستان فخررود از توابع بخش قهستانِ شهرستان درمیان، در استان خراسان جنوبی واقع است.

نام این روستا برگرفته از اهالی آن است ، که همگی سیّد هستند و از نسل امامزاده مدفون در این روستا می باشند.

این روستا زادگاه چندی از بزرگان دینی بوده است که از جمله می‌توان به آقا سیّد حامد رضوی ، علّامه آقا سیّد محمّد فرزان ، حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد حسن تهامی و سردار شهید دکتر آقا سیّد احمد رحیمی اشاره نمود.

این روستا زادگاه مادری حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد محمود هاشمی شاهرودی - رئیس سابق قوّه قضائیّه و مرجع عالیقدر شیعیان جهان - است. پدربزرگ ایشان حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد علی مدد موسوی از بزرگان دینی و مراجع تقلید آن منطقه در دوران مشروطه بوده اند.

حرم مطهّر و آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) از نوادگان حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السّلام) ، در روستای دارالسّیاده سیّدان قرار دارد و اهالی این روستا از نسل این امامزاده هستند.

درسال 496 هجری قمری ، حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در حالی که به همراه اهل بیت و خویشاوندان شان از شهر پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله) - مدینه منوّره - عازم زیارت امام الرّئوف حضرت علیّ بن موسی الرّضا عليه آلاف التّحيّه والثّناء بوده اند، در منطقه فعلی روستای دارالسّیاده سیّدان غریبانه به دست دشمنان اهل بیت (علیهم السّلام) به شهادت می رسند. از این رو حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) به مسافر طوس ، ملقّب شده اند.

پس از شهادت حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) ، فرزندان و خانواده ایشان به مدینه باز نمی گردند. در روستای دارالسّیاده سیّدان می مانند و در کنار آستان مطهّر ایشان به زندگی می پردازند.

به میمنت حضور و اقامت همسر ، خانواده و فرزندان حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در روستای سیّدان ، نسل و ذریّه حضرت زهرا (سلام الله علیها) تا به امروز در این منطقه بر جای مانده است.

تابلوی ورود به روستا

آداب زیارت حضرت سید مرتضی

آداب زیارت امام زاده حضرت سید مرتضی (علیه السلام)

1- غسل زیارت برای حضور در حرم‌.

2- پوشیدن جامه نو و لباس تمیز و استفاده از عطر.

3- وقار ، طمأنینه ، آرامش و وقار ظاهری.

4- خضوع و خشوع.

5- ذکر تکبیر و تسبیح.

6- اذن دخول خواندن.

7- عتبه بوسی ، ادای احترام و ارج نهادن به جایگاه والای حرم‌ مطهر.

8- حضور در کنار قبر و بوسیدن ضریح.

9- ادب نسبت به قبر مطهر.

10- پرهیز از حرف‌های بیهوده و کارهای لغو.

11- خواندن زیارت اربعین ، زیارت جامعه کبیره ، زیارت امین الله و بسیاری از زیارتنامه‌هایی که از ائمه اطهار نقل شده و کلام امام معصوم است.

12- دعا ، تلاوت قرآن و عبادت.

13- تکریم خادمین حرم مطهر.

14- وداع و خداحافظی در آخرین روز یا آخرین لحظات.

اوقات شرعی

سخنی از بهجت عارفان

 
 

*** به روستای دارالسّیاده سیّدان خوش آمدید ***

   

برگزاری آیین فرهنگی مذهبی غبارروبی آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام)

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستانهای بیرجند و درمیان:

اگر می خواهد به ندای "هَل مِن ناصرٍ یَنصُرُنی" حضرت امام حسین (علیه السّلام) در روز عاشورا پاسخ دهید، به توسعه حرم مطهر امامزاده حضرت سیّد مرتضی کمک کنید

همزمان با 13 رجب سالروز ولادت با سعادت حضرت علی (علیه السّلام) ، حجّت الاسلام والمسلمین آقای دادخدا خدایی رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستانهای بیرجند و درمیان به منظور غبارروبی آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در روستای دارالسّیاده سیّدان حضور یافتند.

آقای خدایی در بدو ورود، در مسجد روستا حضور یافتند و در جمع مردم سیّدان به ایراد سخنرانی پرداختند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریّه شهرستانهای بیرجند و درمیان سالروز ولادت با سعادت مولود کعبه حضرت امیرالمؤمنین علیّ ابن ابیطالب (علیه السّلام) را تبریک گفتند و فرمودند: "تشکر ویژه دارم از همّت و تلاش کم نظیر اعضای محترم هیئت امنای آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) که دارند این امامزاده جلیل القدر را از گمنامی نجات می دهند"

آقای دادخدا خدایی افزودند: متولّی بقاع متبرّکه امامزادگان، سازمان اوقاف و امور خیریّه می باشد و تقویت امامزادگان، بهترین بستر برای رشد آموزه های دینی و فعّالیّت های فرهنگی است. این آرزوی بسیاری از روستاهاست که امامزاده ای در محلّ شان مدفون باشد. پس؛ قدر ظرفیّتی که در روستای شماست را بدانید و آن را تقویت کنید. رسالت اصلی اوقاف تولیت موقوفات و امامزادگان می باشد که خوشبختانه روستای سیّدان هم دارای موقوفات بوده و هم دارای امامزاده ای جلیل القدر.

آقای خدایی اظهار داشتند: از اعضای محترم هیئت امنای آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) تقاضامندم توسعه این بقعه متبرّکه را هر چه زودتر شروع نمایند. توسعه این بقعه متبرّکه، توسعه روستای شماست.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریّه شهرستانهای بیرجند و درمیان خطاب به مردم روستا فرمودند: به هیئت امناء کمک کنید و دفن اموات را در اطراف حرم مطهّر امامزاده متوقف کنید.

آقای خدایی متذکّر شدند: اگر می خواهد به ندای "هَل مِن ناصرٍ یَنصُرُنی" حضرت امام حسین (علیه السّلام) در روز عاشورا پاسخ دهید، به این امامزاده کمک کنید تا از غربت خارج شود. اگر به دنبال توسعه روستای دارالسّیاده سیّدان هستید؛ به توسعه حرم مطهّر امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) کمک کنید. انشاءالله با همتی که در بدنه هیات امناء و اهالی منطقه سراغ داریم این بقعه متبرّکه به قطب فرهنگی تبدیل خواهد شد.


آقای خدایی در پایان بیانات شان فرمودند: با توجّه به آغاز طرح توسعه بقعه متبرّکه؛ دفن اموات در جوار امامزاده ممنوع می باشد تا خدای ناکرده در آینده مشکلاتی برای توسعه و عملیات عمرانی امامزاده به وجود نیاید.
در روز 13 رجب سال 1435 و همزمان با ولادت حضرت علی (علیه السّلام) آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی(علیه السّلام) روستای دارالسّیاده سیّدان درمیان با حضور مسئولین غبارروبی و با گلاب ناب شستشو داده شد.