معرفی مدیر وب سایت

منوی اصلی

صفحه اصلی
تصاویر روستای سیدان پس از باران
ورودی روستای دارالسّیاده سیّدان
توصیه های عرفانی و اخلاقی
تصاویر کمیاب از حرم امام رضا (ع)
مصاحبه با فرزندان حضرت سیّد مرتضی
تصاویر روستای دارالسّیاده سیّدان
مناظر روستای دارالسّیاده سیّدان تصاویر پانوراما تصاویر قلعه آستان مقدّس امامزاده سیّد مرتضی(ع) باغهای روستای دارالسّیاده سیّدان پرچم گنبد حضرت سیّد مرتضی(ع) پای کوه دُل دُل درختان کهنسال در دارالسّیاده سیّدان ضریح مطهر حضرت سیّد مرتضی (ع) محصول زرشک در روستای سیّدان
نام خانوادگی فرزندان سیّد مرتضی (ع)
اماکن تفریحی و زیارتی روستای سیّدان
دانلود کتب دانشمندان روستای سیّدان
بزرگان و دانشمندان روستای سیّدان
گلزار شهدای روستای سیّدان
معرفی وب سایت های مرتبط
میوه های تابستانی روستای سیّدان
گلهای وحشی طبیعت روستای سیّدان
حضور آیت الله شاهرودی در سیّدان

معرّفی امامزاده سیّد مرتضی (ع)

روستای دارالسّیاده سیّدان ، روستایی است بسیار زیبا و خوش آب و هوا که در دهستان فخررود از توابع بخش قهستانِ شهرستان درمیان، در استان خراسان جنوبی واقع است.

نام این روستا برگرفته از اهالی آن است ، که همگی سیّد هستند و از نسل امامزاده مدفون در این روستا می باشند.

این روستا زادگاه چندی از بزرگان دینی بوده است که از جمله می‌توان به آقا سیّد حامد رضوی ، علّامه آقا سیّد محمّد فرزان ، حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد حسن تهامی و سردار شهید دکتر آقا سیّد احمد رحیمی اشاره نمود.

این روستا زادگاه مادری حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد محمود هاشمی شاهرودی - رئیس سابق قوّه قضائیّه و مرجع عالیقدر شیعیان جهان - است. پدربزرگ ایشان حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد علی مدد موسوی از بزرگان دینی و مراجع تقلید آن منطقه در دوران مشروطه بوده اند.

حرم مطهّر و آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) از نوادگان حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السّلام) ، در روستای دارالسّیاده سیّدان قرار دارد و اهالی این روستا از نسل این امامزاده هستند.

درسال 496 هجری قمری ، حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در حالی که به همراه اهل بیت و خویشاوندان شان از شهر پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله) - مدینه منوّره - عازم زیارت امام الرّئوف حضرت علیّ بن موسی الرّضا عليه آلاف التّحيّه والثّناء بوده اند، در منطقه فعلی روستای دارالسّیاده سیّدان غریبانه به دست دشمنان اهل بیت (علیهم السّلام) به شهادت می رسند. از این رو حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) به مسافر طوس ، ملقّب شده اند.

پس از شهادت حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) ، فرزندان و خانواده ایشان به مدینه باز نمی گردند. در روستای دارالسّیاده سیّدان می مانند و در کنار آستان مطهّر ایشان به زندگی می پردازند.

به میمنت حضور و اقامت همسر ، خانواده و فرزندان حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در روستای سیّدان ، نسل و ذریّه حضرت زهرا (سلام الله علیها) تا به امروز در این منطقه بر جای مانده است.

تابلوی ورود به روستا

آداب زیارت حضرت سید مرتضی

آداب زیارت امام زاده حضرت سید مرتضی (علیه السلام)

1- غسل زیارت برای حضور در حرم‌.

2- پوشیدن جامه نو و لباس تمیز و استفاده از عطر.

3- وقار ، طمأنینه ، آرامش و وقار ظاهری.

4- خضوع و خشوع.

5- ذکر تکبیر و تسبیح.

6- اذن دخول خواندن.

7- عتبه بوسی ، ادای احترام و ارج نهادن به جایگاه والای حرم‌ مطهر.

8- حضور در کنار قبر و بوسیدن ضریح.

9- ادب نسبت به قبر مطهر.

10- پرهیز از حرف‌های بیهوده و کارهای لغو.

11- خواندن زیارت اربعین ، زیارت جامعه کبیره ، زیارت امین الله و بسیاری از زیارتنامه‌هایی که از ائمه اطهار نقل شده و کلام امام معصوم است.

12- دعا ، تلاوت قرآن و عبادت.

13- تکریم خادمین حرم مطهر.

14- وداع و خداحافظی در آخرین روز یا آخرین لحظات.

اوقات شرعی

سخنی از بهجت عارفان

 
 

*** به روستای دارالسّیاده سیّدان خوش آمدید ***

   

حضور مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی در امامزاده سید مرتضی سیدان

مدیرکل اوقاف و امور خیریّه استان خراسان جنوبی:

هر گونه تلاش و کوششی در راه آبادانی امامزادگان در پیشگاه خداوند متعال در زمره "باقیات صالحات" ، محسوب می گردد

به مناسبت صدمین روز فعالیت هیئت امناء آستان مقدس امامزاده حضرت سید مرتضی علیه السلام ، مدیرکل محترم اوقاف و امور خیریه استان خراسان جنوبی و هیئت همراه به این آستان مقدس مشرف شدند.

در مورخ 12 اسفند ماه 1392 ؛ حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای محمد طاهر گرایلی مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی و حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای محسن مؤمنی مقدم معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی در روستای دارالسیاده سیّدان و آستان مقدس امامزاده حضرت سید مرتضی علیه السلام حضور یافتند.

در این سفر ؛ جناب آقای گرایلی و جناب آقای مؤمنی مقدم ضمن زیارت آستان مقدس امامزاده حضرت سید مرتضی علیه السلام از بخش های مختلف این آستان مقدس بازدید کردند و جناب آقای سید حسن کاظمی رئیس هیأت امناء و جناب آقای سید علی عسکری از اعضای هیأت امناء ، توضیحاتی در خصوص عملیات بازسازی و توسعه حرم شریف امامزاده سید مرتضی ارائه نمودند.

سپس ؛ جناب آقای گرایلی و جناب آقای مؤمنی مقدم جهت دیدار با مردم روستا و اقامه نماز مغرب و عشا در مسجد روستای دارالسیاده سیّدان حضور یافتند.

پس از اقامه نماز جماعت ؛ آقای سیّد علی قاسمی به نمایندگی از اعضای هیأت امنای آستان مقدس سیّد مرتضی ، ضمن خیر مقدم به میهمانان ؛ گزارشی از مهم ترین اقدامات و فعّالیّت های هیئت امناء آستان مقدس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در صد روز گذشته را ارائه و به موارد ذیل اشاره نمودند:

1- برگزاری 9 جلسه هیئت امناء با حضور تمامی اعضاء هیئت امناء که 7 جلسه در محل حسینیّه سادات سیّدان در شهر بیرجند و 2 جلسه در محل حسینیّه روستای دارالسّیاده سیّدان برگزار گردید.

2- یک باب مغازه در روستای دارالسّیاده سیّدان توسط آقای سیّد محمد باقر هاشمی جهت هزینه‌های آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام( وقف گردید. با پیگیری هیئت امناء ، این وقف در اداره کل اوقاف و امور خیریّه استان خراسان جنوبی به ثبت رسید.

3- افتتاح شماره حساب آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در بانک ملّت با شماره کارت 6104337971020340 به منظور جمع آوری نذورات مردمی به منظور توسعه و ساخت حرم مطهّر امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام).

4- دریافت مُهر و اساسنامه آستان مقّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) از اداره کل اوقاف و امور خیریّه استان خراسان جنوبی و پیگیری طراحی، چاپ و انتشار برگه های نذورات.

5- برگزاری جلسه ای در روز شنبه 28 دی ماه 1392 مصادف با 16 ربیع الاول 1435 مقارن با شب ولادت حضرت ختمی مرتب محمّد مصطفی (صلّی الله علیه و آله) و امام جعفر صادق (علیه السّلام) در محل حسینیّه سادات سیّدان در بیرجند. در این جلسه گزارشی از اقدامات صورت گرفته توسط هیئت امناء به حضّار جلسه تقدیم و تقاضای همکاری مطرح گردید و عنوان شد: اشتغال زایی ، جلوگیری از مهاجرت به شهر ، رونق اقتصادی روستا ، تبدیل شدن روستای دارالسّیاده سیّدان به قطب فرهنگی و زیارتی و از همه مهم تر ؛ ادای دین در حق جدّ عزیزمان که خود از فقها و دانشمندان و مبلّغ علوم آل محمّد (صلی الله علیه و آله) بوده اند ؛ از مهم ترین مواردی هستند که ما را به این باور می رساند که هر چه در توان داریم بگذاریم تا ؛ آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) را تبدیل به یکی از مهم ترین امامزاده ها و زیارتگاه های استان و کشور نماییم.

6- خرید منزلی در روستای دارالسّیاده سیّدان توسط هیئت امناء ، جهت تأمین هزینه‌های آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام(.

7- طراحی ، ساخت و نصب تابلوی آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در ورودی روستا و چند نقطه محلّ جغرافیایی.

8- دریافت چندین فقره چک برای سال 1393 با مراجعه هیئت امناء به فرزندان امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام(جهت تأمین هزینه‌های این آستان مقدّس.

9- حضور هیئت امناء در همایش همه واقف باشیم در تاریخ یک شنبه 16 دی ماه 1392 که با حضور خادمین بقاع متبرّکه اُستان خراسان جنوبی در محل آستان مقّدس شهدای باقریّه برگزار گردید. در این جلسه آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السلام(به عنوان یکی از معتبرترین و مهم ترین امامزاده های کشور معرّفی شد.

10- با پیگیری هیئت امناء و همکاری شورای اسلامی و دهیاری روستای دارالسّیاده سیّدان ؛ خاکسپاری اموات در اطراف آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) ممنوع اعلام شد.

11- پانزده فنجان آب و اراضی تابعه شامل سه قطعه زمین از قنات یُنگِ روستای دارالسّیاده سیّدان جهت هزینه‌های آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام(توسط آقای مهدی امینیوقف گردید. با پیگیری هیئت امناء ، این وقف در اداره کل اوقاف و امور خیریّه استان خراسان جنوبی به ثبت رسید.

آقای سید علی قاسمی چندین معجزه و کرامت که از این آستان مقدس ساطع شده است را به استماع حاضرین در جلسه رساندند.

در انتهای جلسه ؛ حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای محمد طاهر گرایلی مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی به ایراد سخنرانی پرداختند.

جناب آقای محمد طاهر گرایلی فرمودند: خداوند متعال در قرآن کریم 40 نعمت را برشمرده است ، ولی برای هیچ کدام از این نعمت ها بر ما منّت نگذاشته است. مانند: "وَالتِّينِ وَالزَّيْتُونِ" ؛ "وَالْعَصْرِ" و ... ولی؛ تنها بخاطر یک نعمت بر بندگانش منّت گذاشته است.

اما آن نعمت چیست ؟!

باغ های بهشت با همه وسعتش كه از آسمان و زمین وسیع تر است ؟!

وصال حور كه مانند یاقوت و مرجانند ؟!

كاخ ها و قصرها كه از زبرجد و زمردند ؟!

زینت آلاتی كه از طلا و لۆلۆ اند ؟!

لباسهای حریر ؟!

همنشینی با ولدان كه مانند مروارید پراكنده اند ؟!

شراب طهور !؟

هرگز.

آن نعمت ، آیا قرآن است كه خداوند آن را به مجد و عظمت و عزت و عُلوّ و حكمت توصیف نموده ؟!

و و و...

خیر.

آن نعمت چیزی نیست جز وجود مبارك رحمة للعالمین حضرت محمد صلوات الله علیه وآله:

لَقَدْ مَنَّ اللّهُ عَلَى الْمُؤمِنِينَ إِذْ بَعَثَ فِيهِمْ رَسُولاً مِّنْأَنفُسِهِمْ يَتْلُو عَلَيْهِمْ آيَاتِهِ وَيُزَكِّيهِمْ وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ وَالْحِكْمَةَ وَإِن كَانُواْ مِن قَبْلُ لَفِي ضَلالٍ مُّبِينٍ. به يقين، خدا بر مؤمنان منت نهاد ]كه‏] پيامبرى از خودشان در ميان آنان برانگيخت، تا آيات خود را بر ايشان بخواند و پاكشان گرداند و كتاب و حكمت به آنان بياموزد، قطعاً پيش از آن در گمراهى آشكارى بودند.

آقای گرایلی فرمودند: پیامبر (صلی الله علیه و آله) ، ائمّه اطهار و امامزادگان از مصادیق این نعمت و منّت الهی هستند. بنابراین؛ هر گونه تلاش و کوششی در راه آبادانی امامزادگان در پیشگاه خداوند متعال در زمره "باقیات صالحات" ، محسوب می گردد.

در طی سالهای متمادی ، کرامات متعدّدی از جانب امامزادگان به وقوع پیوسته است که قطعاً در این روستا و برای خود شما هم اتفاق افتاده است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی افزودند: خداوند به من توفیق داده است تا در این راه خیر و جهت عمران و آبادانی امامزادگان تلاش نمایم و اگر کوتاهی کنم ، همین امامزادگان در آن دنیا مرا بازخواست خواهند کرد که تو برای ما چه کرده ای ؟!!

آقای گرایلی ادامه دادند: فکر می کنید چرا بقیع را ویران کرند ؟ چرا صحابی رسول الله را نبش قبر می کنند ؟ چون امامزادگان سبب بیداری می شوند ، حضور در امامزادگان بر غنای شیعه می افزاید و ... .

حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای محمد طاهر گرایلی مدیرکل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی در انتهای سخنان شان خاطرنشان کردند: اینجانب در حدّ توانم از هیچگونه تلاش و مساعدتی برای عمران و آبادانی حرم مطهر و آستان مقدس امامزاده حضرت سید مرتضی علیه السلام کوتاهی نخواهم کرد.