معرفی مدیر وب سایت

منوی اصلی

صفحه اصلی
تصاویر روستای سیدان پس از باران
ورودی روستای دارالسّیاده سیّدان
توصیه های عرفانی و اخلاقی
تصاویر کمیاب از حرم امام رضا (ع)
مصاحبه با فرزندان حضرت سیّد مرتضی
تصاویر روستای دارالسّیاده سیّدان
مناظر روستای دارالسّیاده سیّدان تصاویر پانوراما تصاویر قلعه آستان مقدّس امامزاده سیّد مرتضی(ع) باغهای روستای دارالسّیاده سیّدان پرچم گنبد حضرت سیّد مرتضی(ع) پای کوه دُل دُل درختان کهنسال در دارالسّیاده سیّدان ضریح مطهر حضرت سیّد مرتضی (ع) محصول زرشک در روستای سیّدان
نام خانوادگی فرزندان سیّد مرتضی (ع)
اماکن تفریحی و زیارتی روستای سیّدان
دانلود کتب دانشمندان روستای سیّدان
بزرگان و دانشمندان روستای سیّدان
گلزار شهدای روستای سیّدان
معرفی وب سایت های مرتبط
میوه های تابستانی روستای سیّدان
گلهای وحشی طبیعت روستای سیّدان
حضور آیت الله شاهرودی در سیّدان

معرّفی امامزاده سیّد مرتضی (ع)

روستای دارالسّیاده سیّدان ، روستایی است بسیار زیبا و خوش آب و هوا که در دهستان فخررود از توابع بخش قهستانِ شهرستان درمیان، در استان خراسان جنوبی واقع است.

نام این روستا برگرفته از اهالی آن است ، که همگی سیّد هستند و از نسل امامزاده مدفون در این روستا می باشند.

این روستا زادگاه چندی از بزرگان دینی بوده است که از جمله می‌توان به آقا سیّد حامد رضوی ، علّامه آقا سیّد محمّد فرزان ، حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد حسن تهامی و سردار شهید دکتر آقا سیّد احمد رحیمی اشاره نمود.

این روستا زادگاه مادری حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد محمود هاشمی شاهرودی - رئیس سابق قوّه قضائیّه و مرجع عالیقدر شیعیان جهان - است. پدربزرگ ایشان حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد علی مدد موسوی از بزرگان دینی و مراجع تقلید آن منطقه در دوران مشروطه بوده اند.

حرم مطهّر و آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) از نوادگان حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السّلام) ، در روستای دارالسّیاده سیّدان قرار دارد و اهالی این روستا از نسل این امامزاده هستند.

درسال 496 هجری قمری ، حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در حالی که به همراه اهل بیت و خویشاوندان شان از شهر پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله) - مدینه منوّره - عازم زیارت امام الرّئوف حضرت علیّ بن موسی الرّضا عليه آلاف التّحيّه والثّناء بوده اند، در منطقه فعلی روستای دارالسّیاده سیّدان غریبانه به دست دشمنان اهل بیت (علیهم السّلام) به شهادت می رسند. از این رو حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) به مسافر طوس ، ملقّب شده اند.

پس از شهادت حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) ، فرزندان و خانواده ایشان به مدینه باز نمی گردند. در روستای دارالسّیاده سیّدان می مانند و در کنار آستان مطهّر ایشان به زندگی می پردازند.

به میمنت حضور و اقامت همسر ، خانواده و فرزندان حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در روستای سیّدان ، نسل و ذریّه حضرت زهرا (سلام الله علیها) تا به امروز در این منطقه بر جای مانده است.

تابلوی ورود به روستا

آداب زیارت حضرت سید مرتضی

آداب زیارت امام زاده حضرت سید مرتضی (علیه السلام)

1- غسل زیارت برای حضور در حرم‌.

2- پوشیدن جامه نو و لباس تمیز و استفاده از عطر.

3- وقار ، طمأنینه ، آرامش و وقار ظاهری.

4- خضوع و خشوع.

5- ذکر تکبیر و تسبیح.

6- اذن دخول خواندن.

7- عتبه بوسی ، ادای احترام و ارج نهادن به جایگاه والای حرم‌ مطهر.

8- حضور در کنار قبر و بوسیدن ضریح.

9- ادب نسبت به قبر مطهر.

10- پرهیز از حرف‌های بیهوده و کارهای لغو.

11- خواندن زیارت اربعین ، زیارت جامعه کبیره ، زیارت امین الله و بسیاری از زیارتنامه‌هایی که از ائمه اطهار نقل شده و کلام امام معصوم است.

12- دعا ، تلاوت قرآن و عبادت.

13- تکریم خادمین حرم مطهر.

14- وداع و خداحافظی در آخرین روز یا آخرین لحظات.

اوقات شرعی

سخنی از بهجت عارفان

 
 

*** به روستای دارالسّیاده سیّدان خوش آمدید ***

   

معرفی آقای دکتر سيّد غلامرضا تهامي

معرفی آقای دکتر سيّد غلامرضا تهامي

از فرزندان امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام)

آقای دکتر سيّد غلامرضا تهامي ، فرزند آيت الله العظمی سیّد حسن تهامی از فرزندان امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) روستای دارالسّیاده سیّدان ؛ در سال 1310 در شهر بيرجند ديده به جهان گشودند.

ایشان در سال 1331 وارد دانشكده حقوق دانشگاه تهران شدند و تحصيلات خود را تا مقطع دكترای حقوقادامه دادند.

آقای دكتر سيّد غلامرضا تهامي در اوايل دهه 1330 همكاري خود را با «مجله ايران ما» آغاز كردند. دكتر تهامي ، پس از بازنشستگي از مشاغل رسمي ، در سال 1365، دوباره به ترجمه ، تحقيق و ويراستاري -‌كه از علايق ایشان است-‌ روي آوردند.

ایشان بيش از 100 عنوان كتاب را ويراستاري كرده اند كه 30 عنوان آن از كتاب‌هاي «مركز نشر ميراث مكتوب» را شامل مي‌شود.

كتاب "فرهنگ اعلام تاريخ اسلام" تأليف آقای دکتر سيّد غلامرضا تهامي ، در سال 1386 به عنوان كتاب سال جمهوري اسلامي ايران از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزيده شد.

دیگر آثار آقای دکتر سیّد غلامرضا تهامی:

-         باروي قفقاز ، دو قرن مبارزه مسلمانان قفقاز

ويژگي اثر : ترجمه

-         بحران فرهنگ اسلامي

ويژگي اثر : ترجمه

-          چين و هنرهاي اسلامي

ويژگي اثر : ترجمه

-         سياست و ديانت در اسراييل

ويژگي اثر : ترجمه

-         فرهنگ اعلام تاريخ اسلام

ويژگي اثر : تأليف. اين كتاب در سال 1386 به عنوان كتاب سال جمهوري اسلامي ايران، از طرف وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامي معرفي و برگزيده شده است. آقای دكتر سيد غلامرضا تهامي درباره اين كتاب چنين مي گويند: اعلام در لغت به معني علم‌هاست و در زبان عربي به معني اسلامي خاص است، در فارسي ما اسامي خاص داريم مثل اسم كوه‌ها، شهرها و ... در زبان عربي و در اصطلاح نويسندگي آنچه درباره اشخاص و اماكن خاص استرا علم مي‌گويند. در پايان بسياري از كتاب‌هاي غالبا مذهبي ، اعلام اشخاص يا اعلام اماكن آمده است. در اين كتاب هم موضوع همين است. البته فرهنگ به معناي شخصيت‌هاست مثل «فرهنگ مصاحب» ، كلمه قاموس را هم به جاي فرهنگ به كار مي‌برند يا كلمه معجم. اما در زبان فارسي به آن «فرهنگ» گفته مي‌شود و فرهنگ اعلام يعني كتابي كه اسامي خاص يك دوره يا كشور يا يك گروه كه معمولا بر حسب حروف الفبا مرتب شده در آن تنظيم مي‌شود.

مسايل هنر و زيبايي‌شناسي

ويژگي اثر : ترجمه

نگارگري اسلامي

ويژگي اثر : ترجمه

مطلب فوق توسط آقای مهندس سید حسین حسینی به این وب سایت ارسال شده است ، که از ایشان صمیمانه سپاسگذاریم.

آقای مهندس سید حسین حسینی از فرزندان امامزاده حضرت سید مرتضی (علیه السلام) می باشند. ایشان فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت مالی از دانشگاه علامه طباطبایی تهران و مدرس دانشگاه صنعتی بیرجند ، دانشگاه جامع علمی کاربردی استان خراسان جنوبی و آموزش و پرورش استان خراسان جنوبی می باشند.

شما هم تصاویر ، مطالب و عکس های زیبای تان درباره روستای  دارالسّیاده سیّدان  را برای ما ارسال نمایید تا با نام خودتان در این وب سایت درج گردد.