معرفی مدیر وب سایت

منوی اصلی

صفحه اصلی
تصاویر روستای سیدان پس از باران
ورودی روستای دارالسّیاده سیّدان
توصیه های عرفانی و اخلاقی
تصاویر کمیاب از حرم امام رضا (ع)
مصاحبه با فرزندان حضرت سیّد مرتضی
تصاویر روستای دارالسّیاده سیّدان
مناظر روستای دارالسّیاده سیّدان تصاویر پانوراما تصاویر قلعه آستان مقدّس امامزاده سیّد مرتضی(ع) باغهای روستای دارالسّیاده سیّدان پرچم گنبد حضرت سیّد مرتضی(ع) پای کوه دُل دُل درختان کهنسال در دارالسّیاده سیّدان ضریح مطهر حضرت سیّد مرتضی (ع) محصول زرشک در روستای سیّدان
نام خانوادگی فرزندان سیّد مرتضی (ع)
اماکن تفریحی و زیارتی روستای سیّدان
دانلود کتب دانشمندان روستای سیّدان
بزرگان و دانشمندان روستای سیّدان
گلزار شهدای روستای سیّدان
معرفی وب سایت های مرتبط
میوه های تابستانی روستای سیّدان
گلهای وحشی طبیعت روستای سیّدان
حضور آیت الله شاهرودی در سیّدان

معرّفی امامزاده سیّد مرتضی (ع)

روستای دارالسّیاده سیّدان ، روستایی است بسیار زیبا و خوش آب و هوا که در دهستان فخررود از توابع بخش قهستانِ شهرستان درمیان، در استان خراسان جنوبی واقع است.

نام این روستا برگرفته از اهالی آن است ، که همگی سیّد هستند و از نسل امامزاده مدفون در این روستا می باشند.

این روستا زادگاه چندی از بزرگان دینی بوده است که از جمله می‌توان به آقا سیّد حامد رضوی ، علّامه آقا سیّد محمّد فرزان ، حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد حسن تهامی و سردار شهید دکتر آقا سیّد احمد رحیمی اشاره نمود.

این روستا زادگاه مادری حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد محمود هاشمی شاهرودی - رئیس سابق قوّه قضائیّه و مرجع عالیقدر شیعیان جهان - است. پدربزرگ ایشان حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد علی مدد موسوی از بزرگان دینی و مراجع تقلید آن منطقه در دوران مشروطه بوده اند.

حرم مطهّر و آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) از نوادگان حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السّلام) ، در روستای دارالسّیاده سیّدان قرار دارد و اهالی این روستا از نسل این امامزاده هستند.

درسال 496 هجری قمری ، حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در حالی که به همراه اهل بیت و خویشاوندان شان از شهر پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله) - مدینه منوّره - عازم زیارت امام الرّئوف حضرت علیّ بن موسی الرّضا عليه آلاف التّحيّه والثّناء بوده اند، در منطقه فعلی روستای دارالسّیاده سیّدان غریبانه به دست دشمنان اهل بیت (علیهم السّلام) به شهادت می رسند. از این رو حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) به مسافر طوس ، ملقّب شده اند.

پس از شهادت حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) ، فرزندان و خانواده ایشان به مدینه باز نمی گردند. در روستای دارالسّیاده سیّدان می مانند و در کنار آستان مطهّر ایشان به زندگی می پردازند.

به میمنت حضور و اقامت همسر ، خانواده و فرزندان حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در روستای سیّدان ، نسل و ذریّه حضرت زهرا (سلام الله علیها) تا به امروز در این منطقه بر جای مانده است.

تابلوی ورود به روستا

آداب زیارت حضرت سید مرتضی

آداب زیارت امام زاده حضرت سید مرتضی (علیه السلام)

1- غسل زیارت برای حضور در حرم‌.

2- پوشیدن جامه نو و لباس تمیز و استفاده از عطر.

3- وقار ، طمأنینه ، آرامش و وقار ظاهری.

4- خضوع و خشوع.

5- ذکر تکبیر و تسبیح.

6- اذن دخول خواندن.

7- عتبه بوسی ، ادای احترام و ارج نهادن به جایگاه والای حرم‌ مطهر.

8- حضور در کنار قبر و بوسیدن ضریح.

9- ادب نسبت به قبر مطهر.

10- پرهیز از حرف‌های بیهوده و کارهای لغو.

11- خواندن زیارت اربعین ، زیارت جامعه کبیره ، زیارت امین الله و بسیاری از زیارتنامه‌هایی که از ائمه اطهار نقل شده و کلام امام معصوم است.

12- دعا ، تلاوت قرآن و عبادت.

13- تکریم خادمین حرم مطهر.

14- وداع و خداحافظی در آخرین روز یا آخرین لحظات.

اوقات شرعی

سخنی از بهجت عارفان

 
 

*** به روستای دارالسّیاده سیّدان خوش آمدید ***

   

امامزاده سیّد مرتضی(ع) از فرزندان امامزاده حضرت محمد بن موسی الکاظم(ع) که در شیراز مدفونند ، می باشند

امامزاده سیّد مرتضی(ع) روستای سیّدان

از فرزندان امامزاده حضرت محمد بن موسی الکاظم(ع) می باشند

که در شیراز مدفونند و به سید میر محمدعابد(ع) مشهور هستند

 امامزاده حضرت محمد بن موسی الکاظم (ع)  که در شیراز به سید میر محمد مشهور هستند ؛ فرزند حضرت موسی بن جعفر (ع) امام هفتم شیعیان می‌باشند.

امامزاده حضرت محمد بن موسی الکاظم (ع) با برادرشان امامزاده حضرت احمد بن موسی شاهچراغ (ع) از یک مادرند. ایشان در بین شیعیان به فردی قائم اللیل ، صائم النهار ، اهل فضل و صلاح و تقوی شناخته شده هستند. در زمان خلافت مأمون عباسیب په همراه برادرشان حضرت احمد بن موسی(ع) و شیعیان و نزدیکان اهل بیت به قصد دیدار برادرشان حضرت امام رضا(ع) از مدینه به سمت طوس حرکت می‌کنند و در جنگ سختی که بین ایشان با سپاه قتلغ حاکم عباسی فارس در گرفت از بنی هاشم عده‌ای کشته و عده‌ای هم موفق می‌شوند به شیراز گریخته و آنجا مخفی شوند، از آن جمله امامزاده حضرت سید میر محمد بودند که توانستند در این وقایع مخفی شوند.

زمان و نحوه درگذشت ایشان مشخص نیست که به مرگ طبیعی بوده‌است یا به شهادت رسیده‌اند. آنچه مسلم است ، ایشان در خفا به کتابت قرآن مشغول بوده اند و از همین راه بندگان زیادی را آزاد فرمودند. چنانکه گویی از کثرت عبادت به «محمد عابد» مشهور گردیدند.

شیخ مفید در کتاب ارشاد می‌گوید: محمد فرزند موسی الکاظم بزرگوار و صاحب شخصیت ، بخشش ، خیر و نیکی می‌بود. خبر داده‌ است مرا ، ابومحمد ، فرزند حسن ، فرزند محمد ، فرزند یحیی ، که او گفت: بیان کرده‌ است برایم جدم بر اینکه (هاشمیه)  کنیز (رقیه) دختر حضرت موسی بن جعفر (علیهما السلام) و (خواهر حضرت محمد بن موسی (ع)) گفته‌است: محمد فرزند موسی(علیه السلام) دائم الوضو می‌بود ، و اکثر اوقات را به نماز می‌گذرانید ،اکثر ساعات شب او در اقامه نماز بسر می‌برد ، زیــرا پیوسته صدای ریزش آب وضو که به صورت می‌ریخت شنیده مــی ش د، مقداری از شب را به نماز اشتغال داشت ، پس ساعتی ساکت و آرام شده باز می‌خواست و صدای ریختن آب جهت تجدید وضو بگوشش می‌رسید و به نماز می‌ایستاد و این جریان همچنان تا صبح ادامه داشت ، و چون آن حضرت را ملاقات می‌کردم بلافاصله بیادم می‌آمد قول خدای تعالی را که می‌فرماید: «صاحبان تقوی را عادت چنین است که کمی از شب را خوابیده، بعد از آن به عبادت و بندگی پروردگار خود می‌پردازند».

حدود سنه ۷۲۵ ه. ق میرزا عنایت الله دستغیب علیه نوری را در خانه خویش مشاهده می‌کند و بعد از جستجو به لوح قبری بر می‌خورد و مشخص می‌شود که جسد حضرت سید میر محمد(ع) در این خانه مدفون است. میرزا عنایت الله دستغیب بانی این بارگاه می‌شود و چندین خانه از اطراف آن را خریده و آن را توسعه می‌دهد و بعد هم مقداری املاک بر آن وقف می‌نماید. مقبره او در شاهچراغ در شیراز است.

با عنایت به شجره نامه موجود ؛ امامزاده حضرت سیّد مرتضی (ع) روستای دارالسیاده سیدان فرزند  امامزاده حضرت محمد بن موسی الکاظم (ع)  می باشند که در شیراز مدفونند و به سید میر محمد عابد مشهور هستند.