معرفی مدیر وب سایت

منوی اصلی

صفحه اصلی
تصاویر روستای سیدان پس از باران
ورودی روستای دارالسّیاده سیّدان
توصیه های عرفانی و اخلاقی
تصاویر کمیاب از حرم امام رضا (ع)
مصاحبه با فرزندان حضرت سیّد مرتضی
تصاویر روستای دارالسّیاده سیّدان
مناظر روستای دارالسّیاده سیّدان تصاویر پانوراما تصاویر قلعه آستان مقدّس امامزاده سیّد مرتضی(ع) باغهای روستای دارالسّیاده سیّدان پرچم گنبد حضرت سیّد مرتضی(ع) پای کوه دُل دُل درختان کهنسال در دارالسّیاده سیّدان ضریح مطهر حضرت سیّد مرتضی (ع) محصول زرشک در روستای سیّدان
نام خانوادگی فرزندان سیّد مرتضی (ع)
اماکن تفریحی و زیارتی روستای سیّدان
دانلود کتب دانشمندان روستای سیّدان
بزرگان و دانشمندان روستای سیّدان
گلزار شهدای روستای سیّدان
معرفی وب سایت های مرتبط
میوه های تابستانی روستای سیّدان
گلهای وحشی طبیعت روستای سیّدان
حضور آیت الله شاهرودی در سیّدان

معرّفی امامزاده سیّد مرتضی (ع)

روستای دارالسّیاده سیّدان ، روستایی است بسیار زیبا و خوش آب و هوا که در دهستان فخررود از توابع بخش قهستانِ شهرستان درمیان، در استان خراسان جنوبی واقع است.

نام این روستا برگرفته از اهالی آن است ، که همگی سیّد هستند و از نسل امامزاده مدفون در این روستا می باشند.

این روستا زادگاه چندی از بزرگان دینی بوده است که از جمله می‌توان به آقا سیّد حامد رضوی ، علّامه آقا سیّد محمّد فرزان ، حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد حسن تهامی و سردار شهید دکتر آقا سیّد احمد رحیمی اشاره نمود.

این روستا زادگاه مادری حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد محمود هاشمی شاهرودی - رئیس سابق قوّه قضائیّه و مرجع عالیقدر شیعیان جهان - است. پدربزرگ ایشان حضرت آیت الله العظمی آقای آقا سیّد علی مدد موسوی از بزرگان دینی و مراجع تقلید آن منطقه در دوران مشروطه بوده اند.

حرم مطهّر و آستان مقدّس امامزاده حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) از نوادگان حضرت امام موسی بن جعفر (علیه السّلام) ، در روستای دارالسّیاده سیّدان قرار دارد و اهالی این روستا از نسل این امامزاده هستند.

درسال 496 هجری قمری ، حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در حالی که به همراه اهل بیت و خویشاوندان شان از شهر پیامبر اسلام (صلّی الله علیه و آله) - مدینه منوّره - عازم زیارت امام الرّئوف حضرت علیّ بن موسی الرّضا عليه آلاف التّحيّه والثّناء بوده اند، در منطقه فعلی روستای دارالسّیاده سیّدان غریبانه به دست دشمنان اهل بیت (علیهم السّلام) به شهادت می رسند. از این رو حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) به مسافر طوس ، ملقّب شده اند.

پس از شهادت حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) ، فرزندان و خانواده ایشان به مدینه باز نمی گردند. در روستای دارالسّیاده سیّدان می مانند و در کنار آستان مطهّر ایشان به زندگی می پردازند.

به میمنت حضور و اقامت همسر ، خانواده و فرزندان حضرت سیّد مرتضی (علیه السّلام) در روستای سیّدان ، نسل و ذریّه حضرت زهرا (سلام الله علیها) تا به امروز در این منطقه بر جای مانده است.

تابلوی ورود به روستا

آداب زیارت حضرت سید مرتضی

آداب زیارت امام زاده حضرت سید مرتضی (علیه السلام)

1- غسل زیارت برای حضور در حرم‌.

2- پوشیدن جامه نو و لباس تمیز و استفاده از عطر.

3- وقار ، طمأنینه ، آرامش و وقار ظاهری.

4- خضوع و خشوع.

5- ذکر تکبیر و تسبیح.

6- اذن دخول خواندن.

7- عتبه بوسی ، ادای احترام و ارج نهادن به جایگاه والای حرم‌ مطهر.

8- حضور در کنار قبر و بوسیدن ضریح.

9- ادب نسبت به قبر مطهر.

10- پرهیز از حرف‌های بیهوده و کارهای لغو.

11- خواندن زیارت اربعین ، زیارت جامعه کبیره ، زیارت امین الله و بسیاری از زیارتنامه‌هایی که از ائمه اطهار نقل شده و کلام امام معصوم است.

12- دعا ، تلاوت قرآن و عبادت.

13- تکریم خادمین حرم مطهر.

14- وداع و خداحافظی در آخرین روز یا آخرین لحظات.

اوقات شرعی

سخنی از بهجت عارفان

 
 

*** به روستای دارالسّیاده سیّدان خوش آمدید ***

   

همزمان با تاسوعای حسینی هیأت امنای امامزاده سید مرتضی(ع)روستای سیدان درمیان معرفی شدند

به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی،همزمان با تاسوعای حسینی احکام هیأت امنای امامزاده سید مرتضی(ع)روستای سیدان  شهرستان درمیان با حضور رجبعلی براتی فرماندار شهرستان درمیان، حجت الاسلام محسن مومنی مقدم معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی ، محمود کلاشی مدیر روابط عمومی و اطلاع رسانی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان و با حضور مردم در حسینیه روستای سیدان برگزار شد.

در این مراسم رجبعلی براتی فرماندار شهرستان درمیان به وجود سه امامزاده و یک مجتمع فرهنگی و مذهبی در شهرستان درمیان اشاره و اظهار کرد:به همت مردم امامزاده سید مرتضی(ع)روستای سیدان در آینده نزدیک بازسازی و به بهره برداری می رسد.

وی با بیان اینکه طی دو سال اخیر اقدامات عمرانی خوبی در سطح امامزادگان و بقاع متبرکه شهرستان درمیان انجام شده است افزود: از محل اعتبارات تملک دارایی 20 میلیون تومان برای امامزاده سید مرتضی(ع)روستای سیدان  تصویب گردیده که در صورت تخصیص اعتبارات مساعدت های لازم صورت می پذیرد.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی نیز در این مراسم ضمن تسلیت ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان اظهار کرد: تكريم و تعظيم امامزادگان از وظایف مردم است لذا احترام به امامزادگان احترام به اهل بيت و رسول خداست، اهانت به امام‌زادگان اهانت به اهل بيت و پيامبر(ص) است و اهانت به پيامبر اهانت به خداي متعال است.

حجت الاسلام محسن مومنی مقدم بر لزوم تکریم امامزادگان تأکید کرد و افزود:امامزادگان به دلیل سادات بودن،شهید بودن و عالم و مبلغ دین بودن باید مورد تکریم قرار گیرند لذا يكی از آثار وجود امامزادگان به‌عنوان ستارگان درخشان اهل بيت عصمت و طهارت در ايران اسلامی مسئله استقامت و ظلم‌ستيزی مردم اين كشور است.

وی یادآور شد: روزی‌كه مكتب اهل بيت(ع) بنيان‌گذاری شد اين مكتب نياز به تبليغ و ترويج داشت بايد اين مكتب جهادی می‌‌شد تا دنيا طعم شيرين مكتب اهل بيت(ع) را می‌چشيد و از چشمه زلال آنه بهره‌مند می‌‌شد، برای تحقق اين هدف ائمه روش هجرت امامزادگان به بلاد ديگر را برگزيدند برخی از اين هجرت‌ها اجباری بود كه تأثير چندانی نداشت و بعضی ديگر هم به‌صورت اختياری بود كه منشأ تحولات زيادی شده است.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی  پیرامون آثار و بركات وجودی امامزادگان اظهار کرد: محل امامزادگان محل تعليم و تربيت و محل بصيرت و ملجاء نورانيت در طول تاريخ بوده است، اين كه مقام معظم رهبري فرمودند محل امامزادگان تبديل به قطب فرهنگي شود يعني محل تلاوت، انس با قرآن، محل معرفت به خداي متعال باشد، ائمه عليهم‌السلام و امامزادگان شريف آيات و نشانه‌هاي الهي هستند كه بايد حلقه‌هاي معرفتي و حلقه‌هاي بصيرتي در محل امامزادگان شكل بگيرد تا مردم در اين مكان‌ها درس خداشناسي و توحيد بياموزند.

وی با بیان اینکه آستان مقدس امامزاده حضرت سید مرتضی (ع) از نوادگان حضرت امام موسی بن جعفر (ع) است که در روستای سیدان قرار دارد و اهالی این روستا از نسل این امامزاده هستند اذعان کرد:درسال 496 هجری قمری ، حضرت سید مرتضی )ع) در حالی که به همراه اهل بیت و خویشاوندان شان از شهر پیامبر اسلام (ص) عازم زیارت حضرت علی بن موسی الرضا(ع) بوده اند، در منطقه فعلی روستای سیّدان غریبانه به دست دشمان اهل بیت (ع) به شهادت می رسند.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان جنوبی  تصریح کرد:پس از شهادت حضرت سید مرتضی (ع) فرزندان و خانواده ایشان به مدینه باز نمی گردند و در روستای سیدان می مانند و در کنار آستان مطهر ایشان به زندگی می پردازند.

حجت الاسلام مومنی مقدم با بیان اینکه این امامزاده امسال تحت پوشش اوقاف درآمده است یادآور شد:عملیات عمرانی و تحدید حدود ثبتی این امامزاده در دست اقدام می باشد.
درپایان این مراسم احکام هیأت امنای امامزاده  سید مرتضی(ع) روستای سیدان شهرستان درمیان تحویل داده شد.